Bakan Dönmez Canlı Yayında Enerji Sektörü ile Buluştu

22 Mayıs 2020 Dergi:

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında 13 Mayıs 2020’de çevrimiçi canlı yayında sektör paydaşları ile buluştu.

Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzenlenen çevrimiçi buluşmada enerji sektörünün gündemindeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Dönmez yenilenebilir enerji, elektrik piyasası ve akaryakıt sektörünün merak ettiği tüm soruları yanıtladı.

Enerji Şirketler Grubu Başkanı Sertaç Komsuoğlu ve Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Bakan Dönmez’in yanı sıra Bakan Yardımcıları Abdullah Tancan, Alparslan Bayraktar ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın yanı sıra diğer sektör paydaşları katıldı.
Bakan Dönmez, yeni YEKA başvuruları, petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş, elektrik fiyatlandırma mekanizmalarındaki son gelişmeler gibi kritik konular hakkında sektörü aydınlatan bilgiler verdi.
Ülkenin en kapsamlı ve birçok paydaşı bir araya getiren buluşması Türkiye Enerji Zirvesi’nde sektörle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Dönmez, Türkiye’nin Covid-19 ile mücadele başarısıyla tüm dünyanın takdirini topladığını ifade etti.

“Bu süreçte enerji sektörü üzerine düşeni başarıyla yapıyor”
Covid-19 salgını boyunca elektrik, doğalgaz ve madencilik sektör temsilcileriyle koordineli hareket edildiğini söyleyen Dönmez, “Sektör temsilcilerimizin görüş, talep ve önerilerini dinledik. Çalışanlarımızın sağlığı ve sektörün sürdürülebilirliği için arka arkaya birçok tedbir açıkladık ve destek sağladık. Sağlamaya da devam edeceğiz. Üreticilerimizi, yatırımcılarımızı ve çalışanlarımızı asla yalnız bırakmayacağız. Bu süreçte enerji sektörü üzerine düşeni başarıyla yürütmeye devam ediyor. Bildiğiniz üzere evde izolasyon sürecinin başlamasıyla birlikte hanelerimizdeki enerji tüketimi arttı. Bu süreçte devlet olarak bize ve sektör olarak sizlere düşen en önemli görev kesintisiz enerji arzı sağlamaya devam etmek. Vatandaşlarımızı enerjiden asla mahrum bırakmamak. Talep ve şikâyetlere her zamankinden çok daha fazla duyarlı olmak” ifadelerini kullandı.

“Enerji sektöründeki dijital dönüşüm hız kazandı”
Sektörün içerisinde bulunduğu dijital dönüşümün bu süreçte daha da hız kazandığını söyleyen Dönmez, şirketleri yeni döneme adapte olmaları konusunda uyardı. Uzaktan müşteri hizmetleri ve çalışmanın teknik altyapısının tüm işletmeler için test edildiği bir dönemden geçildiğini belirten Dönmez; “Bu süreçten verimlilik, insan kaynağını doğru kullanma ve fiziksel çalışma koşullarını yeniden düşünme adına önemli dersler alarak çıkmalıyız. Her bir sektör temsilcimiz ve özellikle yöneticilerimiz kaynakların doğru kullanılmasına yeniden yönelmeli. Kriz yönetimi ve kriz iletişimi gibi alanlara daha fazla önem vermeliyiz. Sektörümüz başta doğal afetler olmak üzere deneyimliydi fakat bu farklı bir hadise. Doğrudan hizmet verdiğimiz müşterilerimizin sağlığını tehdit eden küresel bir krizin yansıması olarak ülkemizde görüldüğü için yeni tecrübeler edinmiş olduk. Ciddi kapasite artışlarının bu dönemde faydasını gördük. Altyapı hizmetlerinde ciddi bir aksama olmadan bu dönemi atlattık, atlatmaya da devam ediyoruz” diye konuştu.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın
 Slider Altına