Avustralya, Yenilenebilir Enerjide Atağa Geçti

12 Şubat 2019 Dergi: Mart-Nisan 2019

Avustralya, yenilenebilir enerji tesislerini diğer ülkelere göre daha hızlı kuruyor. Araştırmalar Avustralya’nın 2025’te beklenenden beş yıl önce Paris iklim taahhütlerini yerine getirme yolunda ilerlediğini gösteriyor.

2016 yılında Fransa’da yapılan bir anlaşma, sera gazı emisyonlarını azaltmak için küresel eylem gereğinin altını çizdi. Akademisyenler, şu anda Avustralya’nın on buçuk yıl içinde yenilenebilir kaynaklardan yüzde 100 güç elde etmeyi beklediklerini belirtti.

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde mühendislik profesörü olan Andrew Blakers: “Avustralya’da şu anda yüzde 20'nin üzerinde yenilenebilir elektrik sağlanıyor. Şu anda yaptığımız şeyi tam olarak yapmaya devam edersek, bu hızda 2024'te yüzde 50'ye, 2032'de yüzde 100'e ulaşacağız. Bu kişi başına ABD veya ABD'den, Çin'den, Japonya'dan veya Avrupa Birliği’nden dört ya da beş kat daha hızlı bir büyümedir” dedi.

Avusturalya, güneş, rüzgâr, hidro ve jeotermal enerji de dahil olmak üzere pek çok yenilenebilir enerji kaynağına sahip. Aynı zamanda ülkede hızla büyüyen çatı güneş enerjisi endüstrisi de bulunuyor. Geçtiğimiz yılın sonunda, 2 milyondan fazla Avustralya evinin çatı güneş sistemi vardı. Yenilenebilir enerji, elektrik üretiminde hala kömür kullanan Avustralya'daki emisyonları azaltmaya yardımcı olacağı bekleniyor.

Kaynaklar: www.voanews.comSlider Altına