Avrupa'nın İlk Güneş Paneli Geri Dönüşüm Tesisi Fransa'da Açıldı

28 Haziran 2018 Dergi:

Fransız su arıtma ve atık teknolojileri firması olan Veolia, Avrupa'nın güneş panelleri için ilk geri dönüşüm tesisini faaliyete geçirdiğini, binlerce tonluk güneş panellerinin geri dönüşümünü bu tesiste sağlayacağını açıkladı.

Güney Fransa'daki Rousset'teki yeni tesis, güneş enerjisi endüstrisi geri dönüşüm organizasyonu PV Cycle France ile 2018 yılında 1.300 ton güneş panelini geri dönüştürmek için bir kontrat imzaladı. 2022’ye kadar bu rakamın 4.000 tona çıkması bekleniyor.

Veolia Elektronik Geri Dönüşümün Başkanı Gilles Carsuzaa, gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, Avrupa'da muhtemelen dünyanın ilk özel güneş paneli geri dönüşüm tesisidir” dedi.

Şimdiye kadar, kullanım ömrünü tamamlamış veya kırılmış güneş panelleri, genellikle yalnızca cam ve alüminyum çerçevelerinin geri kazanıldığı ve özel camlarının diğer camlarla karıştırıldığı genel amaçlı cam geri dönüşüm tesislerinde işleniyordu. Geri kalan çoğu zaman çimento fırınlarında yakılıyordu.

2016 yılında, güneş paneli geri dönüşümüne ilişkin bir çalışmada, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), uzun vadede, PV panel geri dönüşüm tesislerinin inşa edilmesinin anlamlı olduğunu belirtti. Raporda, geri kazanılan malzemelerin 2030 yılına kadar 450 milyon dolar ve 2050 yılına kadar 15 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor.

Veolia’nın yeni tesisindeki robotlar, yeni paneller yapmak için kullanılabilecek granül haline getirilen cam, silikon, plastik, bakır ve gümüş gibi malzemelerin toplanması için panelleri parçalara ayırıyor. Tipik bir kristalin silikon güneş paneli yüzde 65-75 cam, çerçeve için yüzde 10-15 alüminyum, yüzde 10 plastik ve sadece yüzde 3-5 silikondan oluşuyor. Yeni tesis, Fransız pazarının sadece küçük bir yüzdesini oluşturan ince film güneş panellerini geri dönüştürmeyecek.

Veolia, Fransa'daki tüm devre dışı bırakılmış PV panellerini geri dönüştürmeyi hedeflediğini ve bu deneyimi yurtdışında benzer tesisler kurmak için kullanmak istediğini söyledi.  Firma aynı zamanda, kurulu güneş kapasitesinin Fransa'da yılda yüzde 30 ila 40 arasında artarak, 2016'da 53 bin ton ve 2017'de 84 bin tonla büyüdüğünü söyledi. Dünya çapında Veolia, hizmet dışı bırakılan PV panellerinin tonajının 2050 yılına kadar on milyon tonluk bir miktara yükseleceğini öngörüyor.

IRENA, küresel PV atık akışlarının 2016 sonu itibariyle 250.000 tondan - kurulu kapasitenin yüzde birinden daha az - 2050'ye kadar beş milyon tondan fazla büyüyeceğini tahmin ediyor. O zamana kadar, PV atıkları miktarı neredeyse yeni tesislerdeki kütle ile eş olacak.

Kaynak: ReutersSlider Altına