Avrupa’nın Güneş Enerjisi Alanında Verdiği Ödüller Sahiplerini Buldu

17 Mayıs 2019 Dergi:

Avrupa enerji endüstrisinin en büyük platformu The Smarter E Europe çerçevesinde verilen Smarter E, Intersolar ve EES ödülleri, 15 Mayıs’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.    

Smarter E Ödülleri, sürdürülebilir enerji temini ve verimli enerji depolama sistemleri için yenilikçi enerji santrallerine verildi. Bu yıl ikincisi verilen Smarter E Avrupa Ödülleri kapsamındaAxiotherm GmbH, SolarGaps ve Stäubli Electrical Connectors GmbH Seçkin Projeler kategorisinde ödül aldı. Akıllı Yenilenebilir Enerji Kategorisinde ödüller, BayWa r.e. GmbH, mondas GmbH ve Siemens AG’nin oldu. Her iki kategoride kazananlar 10 aday arasından yetkin bir jüri tarafından seçildi.

BayWa r.e GmbH’a ödülü kazandıran;İspanya'nın Sevilla kenti yakınlarındaki Don Rodrigo, Avrupa'nın en büyük fotovoltaik enerji santrallerinden biri olmasının yanında, aynı zamanda devlet sübvansiyonları olmadan inşa edilen Avrupa'daki ilk büyük ölçekli PV enerji santrali.

2018 yılında kurulan mondas GmbH’a ödül kazandıran projesi; 1.350 Freiburg’luya hizmet veren akıllı ısı şebekesi oldu. Almanya, Freiburg'daki yeni bir yerleşim bölgesinde, merkezi olmayan 38 ısıl güneş enerjisi sistemi ile 525 haneye hizmet veriliyor. Kurulan akıllı ısı dağıtım sistemi, aynı zamanda bir biyometan ısı ve enerji kombine sisteminden de besleniyor. Mondas, data ölçümlerini yapmak, sistemi dijitalleştirmek için yapay zekadan yararlandı.

Siemens AG (Almanya) ise ödülünü; Galápagos adasının sürdürülebilir enerji sistemine ev sahipliği yapmasını sağlayan Isabela hibrit enerji santrali ile aldı. Şirket, Ekvador’un Galápagos Adaları’nın en büyüğü olan Isabela Adası’nda akıllı bir hibrit enerji sistemi kurdu. Sistem, güneş PV enerjisi ile çalışıyor ve adada sürdürülebilir şekilde yetiştirilen jatropha biyoyakıtını kullanıyor. Sistem adanın enerji ihtiyacının tamamını karşılıyor.

2015’ten bu günü faz değiştiren malzemeler (PCM) üzerine çalışan Axiotherm GmbH (Almanya); kraftBoxx büyük ölçekli termal enerji depolama ile ödüle layık görüldü. Isıtma ve sıcak su için gizli ısı depolama teknolojisi kullanan bir termal enerji depolama birimi olan kraftBoxx, geleneksel ısı ve soğuk depolama sistemlerinden daha yüksek enerji depolama kapasitesine sahip. Bu verimli ısıtma gücü çözümü, ilave yer gerektirmeden ısı kapasitesini artırıyor.

SolarGaps (Ukrayna), ödülünü akıllı enerji üreten güneşlikleri ile aldı. SolarGaps, pencerelerin dışında yeşil enerji üretimi sağlayan “akıllı gölgelendirme” panjurlarını geliştirdi. Pencere yüzeylerine montaj, binaya entegre PV güneşlikler, bir akıllı telefon uygulaması tarafından kontrol edilebiliyor veya optimum güneş ışığına maruz kalmaları için kendilerini otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Power-Blox mobil depo ile ödül alan Stäubli Electrical Connectors GmbH (Almanya) şirketi 1892’de Zürih’te küçük bir atölye olarak kuruldu ve bugün, konektörler, robotikler ve tekstiller için uluslararası bir mekatronik çözüm sağlayıcısı konumunda. Stäubli Power-Blox, MW aralığında AC gücü sunan güneş enerjisi için modüler bir depolama sistemi. Entegre pil deposuna sahip sistem, akıllı enerji küplerinden oluşuyor. Şebeke dışı uygulamalar için tasarlanmış olan sistem, güneş enerjisi modülü üzerinden şarj edilebiliyor.

Intersolar Ödülleri 2019

Güneş enerjisi endüstrisinin en büyük platformu Intersolar’ın, sektörün yenilikçilik gücünü besleyen ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Yenilikçi çalışmaları nedeniyle, Huawei Technologies Co., Ltd., Raycatch Ltd. ve Zhejiang Jinko Solar Co., Ltd. bu yılki Intersolar Ödülü'nün kazananları seçildi.

Huawei Technologies Co., Ltd. (Çin)’ ödül kazandıran basit kurulum için Akıllı PV dizi inverter SUN2000 15-20KTL-M0, büyük konut ve ticari sistemlerin esnek kurulumunu sağlıyor. Hafif ve kompakt ürün, hata teşhisi içeren kapsamlı bir yazılım paketi ve bir batarya depolama sistemiyle entegre, sorunsuz çalışmayı destekleyen bir enerji yönetim sistemine sahip.

2015 yılında kurulan bir start-up olan Raycatch’a ödül getiren, DeepSolar™ –  PV sistemler için yapay zeka ile otomatize edilen teşhis sistemi,PV sistemlerinden gelen yüksek karmaşık veri akışını doğru bir şekilde incelemek ve doğru bir şekilde teşhis etmek için yapay zeka teknolojisini kullanır. DeepSolar, fotovoltaik enerji santrallerinin maliyet açısından optimize edilmiş bakımı ve izlenmesi için tamamen otomatik, AI tabanlı bir teşhis yazılımı.

Dünyanın en büyük fotovoltaik üreticilerinden biri olan Jinko Solar,  DuPont tarafından üretilen Swan şeffaf arka tabakasını ilk kez Cheetah Bifacial HC Swan modülüne entegre ederek ürünü, genelde iki yüzlü olarak kullanılan cam-cam modüllerinden daha hafif hale getirdi. Swan, standart cam arka tabaka modüllerinin basitliği ve kolay kurulumuyla çift yüz teknolojisinin yararlarını ve ekstra verimini birleştiriyor.

EES Ödülleri 2019

Sanal enerji santrallerinden PV tesislerine ve rüzgâr santrallerine, dünyadaki yenilenebilir enerji sistemleri giderek artan bir şekilde enerji depolama teknolojisini kullanıyor. Bu alanda öncü ürün ve çözümler için verilen ve bu yıl bu yıl altıncı kez sahiplerini bulan 2019 EES Ödülü, Blue Solutions SA, Enerox GmbH ve Maschinenfabrik Rheinhausen GmbH'nin oldu.

Fransız Bolloré Grubu'nun bir üyesi olan Blue Solutions, LMP® (Lityum Metal Polimer) 250/400 modüler raflı, ısı rezistanslı depolama sistemi ile ilk sabit enerji depolama sistemini geliştirdi.Modüler raflar, bataryayı ve bir kontrol cihazını bünyesinde barındırıyor. Cihaz basitleştirilmiş kurulum ve bakım için tasarlandı. LMP piller sıvı elektrolitler içermez ve soğutma gerekmeden 105 °C'ye kadar çalıştırılabiliyor. Bu özellik, ortam sıcaklığı yüksek olan bölgelerde kullanım için uygun olmalarını sağlıyor. LMP teknolojisi solvent, kobalt veya diğer nadir mineralleri kullanılmıyor ve pillerin metal lityum kısımları geri dönüştürülebiliyor.

Enereox GMBH’nın geliştirdiği CellCube FB 500-2000 – fotovoltaik sistemler için yüksek verimli depolama sistemi endüstride 1000 voltluk bir DC aralığına sahip, vanadyum redoks akışlı (VRF) aküler. Sistem, vanadyum elektrolit tanklarında enerji depolayan VRF teknolojisine dayanıyor. Ölçeklenebilir, yüksek performanslı 250 kilovat ünite, büyük ölçekli güneş çiftliklerinde ve rüzgâr santrallerinde, kendi kendine yeten bina çözümlerinde ve bağımsız şebekelerde kullanılabiliyor.

Maschinenfabrik Reinhausen GmbH tarafından geliştirilen GRIDCON® PCS 4W – maksimum enerji kalitesi için değişken depolama inverteri,hem şebeke hem şebekeden bağımsız uygulamalar için geliştirilen modüler bir çift yönlü depolama inverteri. Dört kablolu olarak tasarlanan sistem, ilave transformatörlere ihtiyaç duyurmadan bir şebeke gibi işletilebiliyor. “İnverterlerin İsviçre Çakısı” sayılan bu inverterler, enerji kalitesini de maksimize ediyor. Bu cihazlar, mikro şebeke uygulamaları için sabit, bağımsız uygulamaların yanı sıra acil durumlar ve yedek güç temini için uygun.Slider Altına