Header

Avrupa'da Deniz Üstü Rüzgâr Enerjisi Kapasitesi Geçen Yıl Yüzde 18 Arttı

08 Şubat 2019 Dergi:

WindEurope’nin istatistiklerine göre, Avrupa’nın deniz üstü rüzgâr enerji (offshore) kapasitesi 2018'de %18 arttı. Avrupa, geçen yıl eklediği 2.6 gigawatt kapasiteli toplamda 15 yeni offshore rüzgâr çiftliğini devreye alarak toplamda 18.5 GW kapasiteye ulaştı.

Ülke bazında baktığımızda, İngiltere, offshore rüzgâr alanında 1.3 GW  kurulu kapasiteye sahip iken, Almanya geçtiğimiz sene offshore rüzgâr enerjisinde 969 MW kapasiteydi. Genel olarak, Avrupa'nın toplam offshore rüzgâr enerjisi kapasitesi şu anda 18.5 GW seviyesindedir. WindEurope, Avrupa'daki offshore rüzgâr enerjisinin "büyüklüğünün ve ölçeğinin" artmaya devam edeceğini, 2018'de kurulan türbinlerin ortalama kapasitesinin ise 2017'ye göre %15 arttığını belirtti.

Bunun yanı sıra Avrupa, dünyanın en büyük offshore rüzgar çiftliği olan Walney Extension, Eylül 2018'de açılmıştır. İrlanda Denizi'nde bulunan, toplam 659 MW kapasiteye sahip ve yaklaşık 600.000 hane için elektrik üreten tesiste, 87 türbin kullanılıyor.

WindEurope'un CEO'su Giles Dickson, offshore rüzgâr enerjisinin Avrupa'da güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini belirtti. Dickson; "Offshore rüzgârı, Avrupa'da tüketilen tüm elektriğin yüzde ikisini temsil ediyor. Yapım ve geliştirilme aşamasında olan büyük bir boru hattı ile bu rakam önemli ölçüde artacaktır." dedi.

Avrupa'nın offshore rüzgâr istatistikleri aynı hafta, Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi’nin Kuzey, Orta ve Güney Amerika’nın 2018’de 11.9 GW rüzgâr enerjisi kapasitesi kurduğunu açıkladı. Bu rakamlar, Amerika kıtasında %12’lik bir artışı ifade ediyor.

Kaynak: https://www.cnbc.com