Avrupa Birliği’nin 11 Üyesi 2020 Yenilenebilir Enerji Hedefine Çoktan Ulaştı

14 Şubat 2019 Dergi:

Eurostat tarafından yayınlanan en son verilere göre, Avrupa Birliği, 2017 yılında enerji ihtiyacının yüzde 17,5'ini yenilenebilir kaynaklardan sağlarken, birliğin 28 üyesinden 11'inin yüzde 20 veya daha fazla oranda 2020 hedefini gerçekleştirdiğini açıklıyor. Eurostat, rüzgâr, güneş ve hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının AB’deki enerji karışımının yüzde 17’sini, 2016’da ise yüzde 8’i oluşturduğunu duyurdu. Avrupa Birliği’nin net sıfır emisyon hedeflemesi için çağrıda bulunan İklim ve Enerjiden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Miguel Arias Canete, “AB, 2020 yenilenebilir enerji hedefini, ulusal hedeflerinin üzerinde zaten 11 üye devletle karşılama yolunda ilerliyor” dedi. 

Raporda, İsveç’in yenilenebilir enerji tüketiminde en yüksek paya sahip olduğu ve enerjisinin yarısından fazlasının 2017’de yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği belirtildi. Lüksemburg, en düşük orana sahipti ve yenilenebilir enerji kullanımı sadece yüzde 6,4 oldu. Hollanda, Fransa, İrlanda, İngiltere, Polonya ve Belçika diğer AB ülkeleri arasında yer alıyor.

Avrupa Çevre Ajansı, geçen yıl birliğin yenilenebilir enerjiye doğru kaymasının yavaşladığını ve bunun 2030 hedeflerine ulaşma kabiliyetini tehlikeye attığını belirtti. Avrupa Birliği’nin, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için Paris Anlaşması’na uygun olarak, sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar en az yüzde 40 oranında azaltması hedefleri arasında bulunuyor.

Kaynak: www.japantimes.co.jpSlider Altına