Audi, Avrupa'nın En Büyük Çatı PV Tesisini Kuruyor

21 Şubat 2019 Dergi:

Alman kamu kuruluşu E.on SE, Macaristan'da otomobil üreticisi Audi AG için 12 MWp'lik bir çatı güneş enerjisi projesi gerçekleştireceğini açıkladı. E.on, Audi Macaristan Gyor’daki tesisinin iki lojistik merkezinin çatısına yaklaşık 35.000 güneş paneli kuracak. Sistem 160.000 metrekarelik bir alanı kapsayacak ve E.on'a göre, bir binanın tepesinde inşaa edilmiş Avrupa'nın en büyük fotovoltaik (PV) tesisi olacak.

İnşaatın Ağustos 2019'da başlayacağı ve 2020'nin başlarında biteceği öngörülüyor. Tamamlandığında, güneş parkı yılda 9.5 GWh'den fazla elektrik üretecek.

Audi Macaristan Yönetim Kurulu Başkanı Achim Heinfling: “Audi Macaristan’ın ısı gereksinimlerinin yaklaşık yüzde 70’i zaten iklim açısından nötrleşmesi yolundaki hedefine uygun olarak jeotermal enerji tarafından karşılanıyor. Hedefimiz gelecekte tamamen nötrleşmiş bir tesis işletmesini sağlamaktır” dedi.

Audi AG'nin Üretim ve Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi olan Peter Koessler, grubun 2030 yılına kadar tüm üretim sahalarının iklim açısından nötr olmasını hedeflediğini belirtti.

Kaynak: www.renewablesnow.comSlider Altına