Asunim Kocaeli’de Kurduğu Çatı Üzeri GES’in Geçici Kabulünü Tamamladı

18 Ağustos 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

Kocaeli’de Demirsan Soğuk Çekme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin fabrikasına çatı üzeri güneş enerji santrali Asunim tarafından kurularak teslimi yapıldı.

Türkiye’de çatı üzeri GES alanında lider firmalardan Asunim Türkiye; başta otomotiv, beyaz eşya sektörü, bağlantı elemanları, mutfak eşyası ve aksesuarları, ambalaj, stand imalatı, yaylık teller olmak üzere birçok sektörde ham madde ve ara mamul üreten, Demirsan Soğuk Çekme Sanayi ve Ticaret A.Ş:’nin Kocaeli’de bulunan fabrikasının çatısına kurduğu 752kWp’lik çatı üzeri GES projesini anahtar teslim olarak tamamladı ve geçici kabulünü başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Enerji üretilirken doğa da korunacak
Asunim tarafından 6.500 m²’lik bir alanda kurulumu tamamlanan güneş enerjisi santralinde, 

  • 1980 adet 380v Phono Solar panel,
  • 8 adet SolarEdge inverter ve 
  • 990 adet SolarEdge P850 güç optimizeri kullanıldı. 


Kurulumu 60 gün gibi kısa bir sürede tamamlanan projenin, yıllık 863.700,00 kWh elektrik üreteceği ve yılda 613.227.00 kg karbondioksit salımını önleyerek çevreye katkıda bulunacağı belirtiliyor. Uzun ömrü boyunca yaklaşık 1.35 milyon euro elektrik tasarrufu sağlayacağı açıklanan sistemin kendisini 5 yıl gibi kısa bir sürede amorti etmesi planlanıyor. Bu yatırım sayesinde, Demirsan ürünlerinin kullanıldığı ve Avrupa’da milyonlarca eve giren beyaz eşya ve ev aletlerinin bir kısmı bu vesileyle yenilenebilir enerji ile üretilmiş olacak.