Array Technologies En Son İnovasyonunu Tanıttı

07 Aralık 2018 Dergi: Kasım-Aralık 2018

Güneş takip teknolojisinin önderlerinden Array Technologies en son inovasyonunu tanıttı. SmarTrackTM, modül açılarını hava ve saha koşullarına göre akıllı bir şekilde ayarlayan bir optimizasyon teknolojisi olan yeni yazılım, DuraTrack®HZ v3 güneş takip sistemleriyle birlikte, dağınık ışık koşullarında maksimum güç verimini elde etmek üzere nihai proje koşullarında geriye doğru takip yoluyla, güç üretimini optimize edecek. Konuya ilişkin açıklama yapan Array Technologies CEO’su Jim Fusaro, “Güneş takibinin yeni nesli burada. Hepsi farklı senaryolarda güç çıktısını maksimuma çıkaracak şekilde dikkatlice ayarlanmış üç ayrı yapay öğrenme algoritmasından oluşan bir yazılım seti yarattık. SmarTrack, Array Technologies’in müşterilerine hem enerji üretimi hem de finansal getiri anlamında en yüksek verimi sağlama taahhüdünün bir yansıması” dedi.

Yazılım seti, PV sisteminin enerji çıktısını optimize etmek için birbirinden bağımsız olarak çalışan kendi kendine öğrenme algoritmalarından faydalanıyor. Operasyon stratejisi öğrenildikten sonra takip sistemi güç çıktısı için PV modüllerini ilgili modül teknolojisine, hava koşullarına ve saha koşullarına bağlı olarak optimum açıya yönlendiriyor. SmarTrack, optimum güç üretimi sağlamak için tasarlanmış üç farklı optimizasyon algoritması sunuyor:

●     Geriye Doğru Takip: Engebeli ya da yamaçtaki sahalar geç saatlerde veya sabahın erken saatlerinde modüllerin gölgede kalmasına neden olabiliyor. SmarTrack güç üretimini izliyor ve optimum açıları geriye doğru takip ederek gölgenin etkilerini azaltıyor.

●     Dağınık Işık: Bulut örtülerinin neden olduğu dağınık ışık koşulları PV tesislerinin çıktısını azaltabiliyor. SmarTrack, sahadaki üretim verilerini ve hava durumu bilgilerini kullanarak güneş modüllerinin açısını ayarlıyor ve bulut örtüsü dağılana dek optimum verim sağlıyor.

●     Çift Yön ve Bölünmüş Hücre: Çift yönlü takip, arka taraftaki kazanımlarla önemli ölçüde yüksek güç verimleri vadediyor. SmarTrack’in kullanıldığı PV tesisleri bölünmüş hücre modülü konfigürasyonları için enerji hasadını maksimuma çıkarmak üzere özel algoritmalardan faydalanacak.

“Array Technologies güç üretimini artırmak için her zaman akıllı stratejiler geliştirmeye çalışıyor” diyen Array Technologies kurucusu ve baş inovasyon yetkilisi Ron Corio ise,  “Bu yeni ürün müşterilerimizin güneş enerjisi yatırımlarının tüm potansiyelini açığa çıkarmalarına olanak verecek” diye ekledi.Slider Altına