Arjantin’de Yenilenebilir Güç Kapasitesi 2019-2030 döneminde 14.7 GW artacak

17 Mayıs 2019 Dergi:

Arjantin'deki yenilenebilir enerji kapasitesinin (küçük hidroelektrik santral hariç) 2019-2030 döneminde %17,8'lik Bileşik Yıllık Büyüme Hızı (CAGR) kaydetmesi bekleniyor. Bir veri ve analiz şirketi olan GlobalData'ya göre, yenilenebilir enerjili tesisler sektörü, artan talebi karşılamak için 14,7 GW kapasitede büyüyecek.

GlobalData'nın, Arjantin elektrik piyasasının düzenleyici yapısının, ithalat ve ihracat eğilimlerinin, rekabet ortamının ve enerji projelerinin analizini yaptığı 'Arjantin Elektrik Piyasası Görünümü 2030 Güncelleme 2019 - Piyasa Eğilimleri, Düzenlemeler ve Rekabetçi Peyzaj' adlı raporu, RenovAr Programı kapsamında yenilenebilir enerji ihalelerinin uygulanmasının, yenilenebilir enerji sektörünü geliştireceğine işaret ediyor. Daha önceki yıllarda çeşitli açık artırma ihalelerinde onaylanan projelerden bazıları 2018'de güneş ve rüzgar tesislerinde ani bir artışa neden oldu. 4 GW civarında yenilenebilir kapasitenin yapım aşamasında olduğu ve yakın vadede devreye alınacağı belirtiliyor. Arjantin’de, yenilenebilir enerji üretimine yapılan yatırımın teşvik edilmesi için hızlandırılmış amortisman ve vergi muafiyetleri dahil olmak üzere finansal teşvikler sunulmaktadır.

GlobalData'daki Enerji Endüstrisi Analisti Anchal Agarwal, “Arjantin son yıllarda ciddi enerji sıkıntısı çekiyor ve hükümetin kapasite artışına odaklanmasına neden oluyor. Mevcut kurulu kapasite, yüksek oranda artan talebi karşılayamıyor. Arjantin'de yenilenebilir enerji sektörünü büyütmek için fırsat sunan, kayda değer ölçekte rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli bulunuyor" diyor.

2018 itibariyle, Arjantın’in enerji karması içinde %59,6 ile gaz hakim, bunu %25,5 ile hidroelektrik izliyor. Arjantin, önemli gaz rezervlerine sahip bir ülke olarak bu kaynağa ağırlık veriyor.

Her ne kadar termal güç kaynakları, Arjantin’in tahmin edilen toplam kurulu gücünde en en büyük payı almış olsa da, bunların payı 2018’deki %67.1 düzeyinden 2030’da % 50.0’a düşecek. Bu düşüş, en başta yenilenebilir güç kapasitesindeki artıştan kaynaklanacak.
Ancak, Arjantin’in enerji sektöründeki yatırımları etkileyen çeşitli güçlükler bulunuyor. Elektrik sektörü özelleştirildi, ancak tarifeler hala hükümet tarafından kontrol ediliyor. Sonuç olarak, uzun zamandır tarifelerde bir artış olmadı. Enerji fiyatları yüksek düzeyde sübvanse edilmeye devam ediyor ve bu durum devlet bütçesinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Gerçekçi olmayan bir tarife yapısı, şebekeyi işleten özel kuruluşlar tarafından enerji üretimi altyapısına yatırım yapılmamasına neden oluyor.
Agarwal, “Ülke elektrik üretimi için fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltma yolunda ilerliyor ve güneş, rüzgar ile diğer yenilenebilir kaynakların geliştirilmesine daha fazla önem verilmektedir” diyor.