Arena, Güneş Enerjisi Alanında “Arena Enerji” İş Birimini Kurdu

16 Şubat 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Türkiye’nin en büyük teknoloji ürünleri dağıtıcılarından biri olan Arena, güneş enerjisi sektöründeki vizyonunu “Arena Enerji” ile duyurdu.

Türkiye’nin lider teknoloji sağlayıcılarından Arena, “Arena Enerji” iş birimini kurduğunu, 9 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen panel ile duyurdu. Şirket, geçen aylarda Borsa İstanbul’a yaptığı açıklamada bünyesinde “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri” iş birimi kurulmasına karar verdiğini açıklamıştı.

Düzenlenen panel ile de “Arena Enerji” ismini verdiği iş biriminin kuruluş sebebini ve Arena’nın 30 yılı aşan deneyimi ile önceliği güneş enerjisine verme sebeplerini paylaştı. Güneş enerjisi sektöründe fark yaratacak ve güvenilir tedarik zinciri iş modelini inşa etmek üzere yola çıkan “Arena Enerji” panelde, Huawei, Nexans ve SetSolar yöneticileri ile beraber kurdukları iş modelini masaya yatırdı.

“Arena, geçen yılı 750 milyon dolarlık ciroyla kapattı. Şimdi bu değer ve teknolojisi ile enerji sektöründeki yerini almaya hazır”

Çevreye ve geleceğe karşı insani sorumluluğun gereği olarak bu alana ekonomik ve sosyal açıdan yatırım yapma kararı aldıklarını belirten Arena Genel Müdürü Serkan Çelik, “Arena, Türkiye’nin 30 yılı aşkındır hizmet veren teknoloji distribütörü. Geçen yıl 750 milyon dolarlık ciroyla sektörü kapatan sektörün önemli oyuncularından biri” sözlerinin ardından, enerji sektörü ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Biz bir enerji üretim şirketi değiliz, bizim uzmanlığımız teknoloji cihazları üzerine. Sektörü incelediğimizde bu işin bir teknoloji işi olduğunu ve güneş enerjisi sistemlerinin kurulumundan yaygınlaşmasına kadar pek çok alanda yapabileceklerimiz olduğunu gördük. Güvenilir kelimesinin burada altını çizmek istiyorum. Arena olarak temel amacımız iş ortaklarımızla birlikte sektördeki endişeleri gidermek ve güvenilir iş ortağı olmak. Ülke ekonomisi ve çevresi açısından güneş enerjisine yatırım yapmayı sorumluluk olarak görüyoruz. Bu anlamda toplam pazarın büyütülmesi için biz elimizden geleni yapıyoruz. Bizim gibi bir distribütör oyuncunun iş ortakları ile birlikte rol alması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Arena-Huawei-SetSolar-NexansArena Enerji iş biriminden sorumlu grup satış müdürü Aslıhan Kılıç ise “Güneş dünyaya sonsuz bir nimet sunuyor, doğru kullanabilmek çok önemli. Ülkemizde de büyük potansiyeli var. 2020 yılında imzalanan, devreye alınan, inşa halindeki toplam güneş enerji tesislerinin yaklaşık 1,2GW seviyesinde olduğu tahmin edilmektedir. Resmi rakamlara göre 2020 yılında yaklaşık 650MW güneş enerjisi santrali, elektrik şebekemize bağlanmıştır. Arena olarak, Arena Enerji ile birlikte artık Türkiye’nin güneş enerjisi santrali kurmayı hedefleyen projelerde tedarik zincirinin bütün noktalarında proje danışmanlığı da dahil tek noktadan uçtan uca hizmet vermeye hazırız. Güneş Enerjisi Santral Projeleri maliyetlerinin yaklaşık %80’nini karşılayacak şekilde güçlü, güvenilir ve tecrübeli iş ortaklarımız olan Huawei, SetSolar ve Nexans ile panel, inverter ve kablolama ürünlerinin dağıtımına başladık. Arena’nın teknoloji sektöründeki 30 yıllık deneyimini ve güvenilirliğini ilk günkü heyecan ve enerji ile güneş enerjisi sektöründe etkin kanal yapılanması ve tek noktadan tedarik ağı ile yapmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.Slider Altına