Araştırmacılar Kırmızı Tuğlaları Süper Kapasitör Piline Çeviriyor

15 Ağustos 2020 Dergi:

St.Louis'deki Washington Üniversitesi'nde yapılan yeni araştırmaya göre, dünyanın en bol ve en ucuz yapı malzemelerinden biri olan kırmızı tuğlalar, elektrik depolamak için şarj edilebilen pillere dönüştürülebilir.
"Akıllı tuğla" konseptleri gerçekten ölçeklenebilirse, kendi kendine sürdürülebilir bir ev ve tuğlalı bir pil konsepti için yepyeni bir teknoloji kazanmış olabiliriz.
Konseptin arkasındaki araştırmacılar, araştırma bulgularını 11 Ağustos'ta Nature Communications'da yayınladılar ve burada doğrudan yeşil bir LED ışığa güç veren bir tuğla gösterdiler (yukarıdaki resim).
Kimya profesörü yardımcısı Julio D'Arcy bir basın bülteninde "Yöntemimiz normal tuğla veya geri dönüştürülmüş tuğlalarla çalışıyor veya kendi tuğlalarımızı da yapabiliriz" dedi.
"Nitekim Nature Communications'da yayınladığımız çalışma, Brentwood (Missouri) Home Depot'tan aldığımız tuğlalarla yapıldı; her tuğla 65 sent" diye devam etti.
D'Arcy ve Washington Üniversitesi lisansüstü öğrencisi Hongmin Wang da dahil olmak üzere yeni çalışmanın ilk yazarları, kırmızı tuğlaların bir süper kapasitör haline nasıl dönüştürüleceğini detaylandırdı.
D'Arcy, "Bu çalışmada, bir tuğlanın iç gözenekli ağına nüfuz eden nanoliflerden oluşan bir iletken polimer PEDOT kaplaması geliştirdik; bir polimer kaplama bir tuğlaya sıkışmış halde kalıyor, elektriği depolayan ve ileten bir iyon süngeri görevi görüyor” dedi.
Kırmızı tuğlalardaki demir oksit ve onlara rengini veren pas, polimerizasyon reaksiyonunu tetiklemek için gereklidir. Araştırmacılar, bu tuğlalardan yapılmış duvarların büyük miktarda enerji depolama potansiyeline sahip olduğunu söylüyorlar.
D'Arcy, "PEDOT kaplı tuğlalar, acil durum aydınlatmasına güç sağlayabilen ideal yapı taşlarıdır. Tuğlalarımızı güneş pillerine bağladığınızda bunun bir gerçek olabileceğini düşünüyoruz - bu, yüke yakın mesafede 50 tuğla ile sağlanabilir. Bu 50 tuğla, acil durum aydınlatmasının beş saat boyunca çalıştırılmasını sağlayacaktır. Avantajlı bir şekilde, bir süper kapasitör görevi gören bir tuğla duvar, bir saat içinde yüz binlerce kez şarj edilebilir. Birkaç tuğla bağlarsanız, mikroelektronik sensörler kolayca çalıştırılabilir" dedi.