Apple’dan Çin’de rüzgâr enerjisi yatırımı     

13 Ocak 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

Apple’ın Çin’de yaptığı son anlaşmanın ana başlığı “akıllı telefon” değil, “rüzgâr enerjisi”. Teknoloji devi, Çin’de rüzgâr enerjisi sektörüne yatırım yapıyor. Bu göre Apple, Çin’in rüzgâr enerjisi sektörünün devlerinden Goldwind’in 3 yan kuruluşundan yüzde 30’luk pay alıyor. Anlaşmanın rakamsal anlamda detaylarına dair bilgi verilmedi. China Daily gazetesine konuşan Apple Çevre Girişimleri Başkan Yardımcısı Lisa Jackson, sadece şunları söyledi: “Bu, Apple’ın temiz enerji sektöründe bugüne kadar yaptığı en büyük proje”.

Çin, Apple için çok önemli bir ülke. Zira pek çok Apple ürünü Çin’de üretiliyor ve marka, satışlarının beşte birini burada gerçekleştiriyor. Şirket, Çin’deki rüzgâr enerjisi endüstrisine yatırımda bulunarak, yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefine ulaşmak için dünyanın en kalabalık ülkesinde yatırım yapıyor. Bu proje ile Çin’e 286 MW’lık temiz enerji sağlıyor. Apple aynı zamanda Çin’deki tedarikçilerini de (Foxconn, Lens, Catcher ve Solvay gibi) temiz enerji konusunda sıkıştırıyor.

Bu anlaşma için Apple’ın yenilenebilir enerjideki ilk hamlesi demek yanlış olur. Zira şirket geçen sene de yine Çin’de bir güneş enerjisi projesini açıklamıştı. Bu anlamda Çin, büyük şirketlerin gözde ülkelerinden biri. Ülke, bu tür yatırımlar için pek çok fırsat sağlıyor. Yenilenebilir enerji konusunda dünya lideri olan ülke, geçtiğimiz Mayıs ayında Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan rapora göre, rüzgâr ve güneş enerjileri projelerine 102,9 milyar dolar harcayarak dünya rekoru kırdı.

Apple gibi diğer teknoloji devleri de yenilenebilir enerji projeleriyle dikkat çekiyor. Microsoft daha önce 2014’ten beri yüzde 100 yenilenebilir enerji kullandığını açıklamıştı. Google ise 2017 itibarıyla bu konuda önemli bir adım atacağının müjdesini verdi. Slider Altına