Apple, Avrupa'da Yenilenebilir Enerji Ayak İzini Genişletiyor

05 Eylül 2020 Dergi:

Danimarka'daki dünyanın en büyük kara rüzgâr türbinleri ve Almanya'daki yeni temiz enerji çalışmaları, Apple'ı yeni 2030 karbon nötr hedefine doğru ilerletiyor.
Apple, tedarik zincirini ve ürünlerini karbon nötrlüğüne bir adım daha yaklaştıracak temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan, dünyanın en büyük kara rüzgâr türbinlerinden ikisinin inşasına yatırım yapacağını duyurdu. Danimarka'nın Esbjerg kasabası yakınlarında bulunan 200 metre uzunluğundaki türbinlerin her yıl 62 gigawatt saat enerji üretmesi bekleniyor. Bu miktar, yaklaşık 20.000 eve güç sağlamaya yetecek kadardır. Aynı zamanda bu proje güçlü açık deniz rüzgâr türbinleri için bir test sahası görevi görecek. Esbjerg'de üretilen güç, Apple'ın Viborg'daki veri merkezini destekleyecek ve tüm fazla enerji Danimarka şebekesine gidecek.
Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimler başkan yardımcısı Lisa Jackson, "İklim değişikliğiyle mücadele acil eylem ve küresel ortaklık gerektiriyor ve Viborg veri merkezi, bu zorluğun üstesinden gelebileceğimizin güçlü kanıtı. Temiz enerjiye yapılan yatırımlar, işletmelere ve yerel topluluklara temiz enerji ve iyi işler getiren, çığır açan yenilikler sağlıyor. Bu, gezegenimiz ve gelecek nesillerin iyiliği için yönlendirmemiz gereken bir alan" dedi.
Geçtiğimiz ay Apple, 2030 yılına kadar tüm işletmesi, üretim tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüsü genelinde karbon nötr hale gelme planlarını duyurdu. Apple'ın operasyonları zaten yüzde 100 yenilenebilir enerji ve karbon nötr ile desteklense de, bu yeni taahhüt ile 2030'a kadar satılan her Apple cihazı, net sıfır iklim etkisine sahip olacak. Bu, Avrupa merkezli tüm tedarikçilerinin yenilenebilir enerjiye geçişini ifade ediyor.
Temiz Enerjinin Tedarikçi Tarafında İlerlemesi
Almanya merkezli tedarikçi Varta, bu hafta Apple üretimini yüzde 100 yenilenebilir enerji ile gerçekleştirmeyi taahhüt etti. Avrupa genelinde, Almanya merkezli Henkel ve tesa SE, Hollanda merkezli DSM Engineering Materials, İsviçre merkezli STMicroelectronics ve Belçika merkezli Solvay gibi Apple'ın tedarikçileri Apple üretimleri için temiz enerji çözümleri üzerine çalışıyor. Bu çözümler arasında DSM’nin Hollanda’daki rüzgâr enerjisi satın alma anlaşması ve STMicroelectronics’in Fas’taki güneş enerjili tesisi bulunuyor. Solvay gibi şirketler, beş yıl önce Apple’ın Tedarikçi Temiz Enerji Programı'na katıldıktan sonra yenilenebilir enerji kullanımlarını daha geniş operasyonlarına genişletiyor.
Apple, tedarikçilerin enerji kullanımlarını azaltmalarına ve yüzde 100 yenilenebilir elektriğe geçmelerine yardımcı olmak için programı Ekim 2015'te başlattı. Lansmanından bu yana, 17 farklı ülkedeki 72 üretim ortağı, Apple üretimi için yüzde 100 yenilenebilir enerji taahhüt etti. Apple’ın tüm tedarikçi projeleri tamamlandıktan sonra, bu taahhütler yılda 14,3 milyon metrik ton CO2e'yi önleyecektir; bu, her yıl 3 milyondan fazla aracı trafikten almakla eşdeğerdir.
Viborg Veri Merkezi
Apple’ın bölgedeki kullanıcılarına ağ desteği ve veri depolaması sunan 45.000 metrekarelik, Viborg'daki veri merkezi artık çalışır durumda. %100 yerel projelerden elde edilen yenilenebilir enerjiyle beslenen Veri merkezi, Apple’ın App Store, Apple Music, iMessage, Siri gibi uygulamalar için hizmet veriyor.
Esbjerg rüzgâr projesini, kamu sübvansiyonları kullanılmadan inşa edilen ilk Danimarka güneş enerjisi projesi olan Kuzey Jutland, Thisted'de bulunan İskandinavya'nın en büyük güneş panellerinden birinin yakın zamanda tamamlanması takip ediyor. Rüzgâr ve güneş projeleri, Apple'ın yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışan Viborg'daki yeni tamamlanan veri merkezini destekliyor. Apple, her iki projeyi de European Energy ile ortaklaşa geliştiriyor.
Viborg veri merkezi inşaatı sırasında her gün şantiyede 600'ün üzerinde uzman işçi ve gelişimini destekleyen birçok Danimarkalı işletme bulunuyordu. Şimdi de, çoğu yerel bölgeden işe alınan veri uzmanları, teknisyenler, bakım ve güvenlik personeli ekibi tarafından yönetiliyor.Slider Altına