ANDRITZ, Bir Güneş Enerjisi Santraliyle Aynı Yerde Bulunan Dünyanın İlk Pompalı Depolama Tesisinde

21 Mayıs 2021 Dergi:

ANDRITZ, Avustralya’da bulunan dünyanın ilk güneş enerjili pompalı depolama tesislerinden biri olan Kidston için elektro-mekanik ekipman ve bakım hizmeti sağlayacak. 

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, Avustralya’nın Kuzey Queensland kentindeki 250 MW’lık pompalı depolama tesisi Kidston için elektromekanik ekipman sağlamak üzere EPC yüklenicileri McConnell Dowell ve John Holland’dan bir sipariş aldı. 

Kidston, 40 yılı aşkın süredir Avustralya’nın ilk pompalı depolama tesisi olmakla kalmayacak, aynı zamanda dünyanın bir güneş enerjisi santraliyle aynı yerde bulunan ilk tesislerinden biri olacak. 

Kidston’ın sahibi ve geliştiricisi Genex Power. Tesisin 2024 yılında işletmeye alınması bekleniyor.

ANDRITZ, iki adet 125 MW tersinir pompa türbini ünitesinin tasarımı, üretimi, tedariki, nakliyesi, montajı ve devreye alınmasının yanı sıra 10 yıldan uzun süredir tam işletim ve bakım hizmetlerini gerçekleştirecek.

Pompalı depolama tesisi, terk edilmiş bir altın madeninden çıkan iki açık maden ocağı kullanılarak benzersiz bir konumda geliştirildi. Tesis; suyla doldurulduktan sonra, kapalı devre bir sistem olarak çalışacak ve 280.000’den fazla Avustralyalı haneye yeterli sürdürülebilir ve temiz elektrik enerjisi sağlayabilecek, yoğun dönemlerde talep üzerine yenilenebilir enerji üretecek, depolayacak ve dağıtacak. Ek olarak tesis, reaktif güç yönetimi ve eşzamanlı atalet gibi şebeke hizmetleri sağlamak için senkronize bir kondansatör modunda çalıştırılabilecek.

Bu sipariş, sadece ANDRITZ’in Avustralya hidroelektrik piyasasındaki güçlü konumunu değil, aynı zamanda değişken güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarıyla başa çıkmak için şebeke elektriği stabilitesini sağlamada önemli bir rol oynayan pompalı depolama teknolojisini de doğruluyor.

Hidro ekipman tedariklerinin son teknoloji varlık yönetimi hizmetleriyle kombinasyonu, hidroelektrik işindeki tüm uygulamalar ve talepler için ANDRITZ’in çok çeşitli ürün ve hizmet portföyünün güçlü bir kanıtı niteliğinde.Slider Altına