Amazon, 3.4 GW Güneş ve Rüzgâr Enerjisi Kapasitesi Satın Alacak

13 Aralık 2020 Dergi:

Perakende devi Amazon’un basında yer alan beyanları, onu dünyadaki en büyük kurumsal yenilenebilir enerji alıcısı yapıyor.
Amerika Birleşik Devletleri'nde Amazon, ACCIONA'nın uzun vadeli bir Enerji Satın Alma Anlaşması (PPA) ile 641 MW güneş kapasitesine karşılık gelen elektrik üretimi ile temiz enerji sağlayacağını duyurdu.
PPA çerçevesinde, ACCIONA Illinois, Kentucky ve Ohio'da toplam 889 MWp kapasiteli dört yeni fotovoltaik santral inşa edecek. ACCIONA, bu yeni projeleri geliştirmek için önümüzdeki dört yıl içinde yaklaşık 1 milyar ABD Doları (835 milyon €) yatırım yapacak.
Amazon Enerji Direktörü Nat Sahlstrom, "ACCIONA ile bu dört yeni proje, operasyonlarımızı %100 yenilenebilir enerji ile güçlendirme hedefimize ulaşmamıza yardımcı oluyor. ACCIONA’nın büyük projeleri, şebekeye 640 MW’dan fazla yenilenebilir enerji eklememizi sağlayacak" dedi.
Öte yandan Amazon, Ørsted'in Almanya'da planlanan 900 MW'lık Borkum Riffgrund 3 açık deniz rüzgâr çiftliğinden 250 MW'lık enerji alımı için Ørsted ile 10 yıllık kurumsal enerji satın alma anlaşması imzaladığını bildirdi.
Ørsted Offshore Kıta Avrupası Bölge Başkanı ve Kurumsal PPA'lardan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rasmus Errboe, haberi açıkça memnuniyetle karşıladığını söyledi. "Borkum Riffgrund 3'te Amazon ile CPPA, bu çığır açan sıfır sübvansiyon projesini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştıracak ve burada Almanya'nın yeşil geçişi için büyük miktarlarda temiz elektrik sağlayacak. Almanya, 2040 yılına kadar 40 GW açık deniz rüzgâr kapasitesine sahip olma kararıyla Ørsted için cazip bir pazar olmaya devam ediyor."
Bu, Ørsted’in, Teksas, Scurry County’deki 253MW Amazon Onshore Rüzgâr Çiftliği Texas sözleşmesinin ardından Amazon ile yaptığı ikinci CPPA’dır.
Amazon, toplamda 3,4 gigawatt (GW) elektrik üretim kapasitesine sahip 26 yeni kamu hizmeti ölçeğinde rüzgâr ve güneş enerjisi projesini duyurdu ve 2020'deki yenilenebilir enerji yatırımını 35 projeye ve 4 GW'den fazla kapasiteye çıkardı. Bu yeni projeler Amazon'u şimdiye kadarki en büyük yenilenebilir enerji kurumsal alıcısı yapacak.
Açıklanan 26 yeni rüzgâr ve güneş enerjisi projesi Avustralya, Fransa, Almanya, İtalya, Güney Afrika, İsveç, İngiltere ve ABD'de yer alıyor. Yeni projeler Amazon’un Fransa, Almanya, İtalya ve Güney Afrika’daki ilk projeleri.
ABD'de Amazon artık Kaliforniya, Delaware, Illinois, Indiana, Kansas, Kentucky, Nebraska, Kuzey Carolina, Ohio, Teksas ve Virginia'da rüzgâr ve güneş projelerini etkinleştirdi. Amazon, dünya çapında 59 adet şebeke ölçeğinde rüzgâr ve güneş yenilenebilir enerji projesi ve dünya çapındaki tedarik merkezlerinde 68 güneş çatısı dahil olmak üzere toplam 127 yenilenebilir enerji projesine sahiptir.

Renewable Energy Buyers Alliance (REBA) CEO'su Miranda Ballentine, "Özel sektör yatırımları, yenilenebilir enerjiyi küresel iklim eylemini yürütmek için gerekli hızda ölçeklendirmek açısından çok önemlidir. ABD merkezli bu projeler tek başına Amazon'u, bugüne kadarki en büyük kurumsal satın alma hacminden %270 daha büyük hale getiriyor ve şirketin bu alandaki liderliğini, temiz ve müreffeh bir enerji geleceğine olan bağlılığını gösteriyor" dedi.


 Slider Altına