Almanya Kömür Madenini Dev Bir Bataryaya Dönüştürüyor

20 Haziran 2017 Dergi:

Almanya’da bulunan bir kömür madeni, yaklaşık 400.000 eve güç sağlayacak kadar yenilenebilir enerji depolamak için dev bir "pil istasyonuna" dönüştürülecek.

Hollanda sınırındaki Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Prosper-Haniel kömür madeni, neredeyse yarım yüzyıl boyunca fosil yakıt üretti. Fakat 2018 yılı itibariyle kapatılacak olan kömür madeni, dev bir bataryaya dönüşecek; ve yakın zaman içerisinde 200 megavatlık hidroelektrik rezervuarı olarak yenilenebilir ve sürdürülebilir bir amaca hizmet edecek.

Projede Alman üniversitelerinden araştırmacılar ve özel mühendislik şirketleri  hükümetle birlikte çalışıyorlar. Madenden sağlanan enerjinin hidroelektrik depolama için bir fırsat sağlayacağına inanıyorlar.

Sistem pompalı hidroelektrik santrali gibi bir çalışma prensibi gösteriyor. Yüksek enerji talebinin olduğu zamanlarda, üst bölmelerden alt bölmelere pompalanan su, türbinlerden geçerek elektrik üretecek; düşük talep dönemlerinde ise su aşağıdan üst bölmelere doğru pompalanacak, yine türbinlerden geçerek elektrik eldesi sağlanacak.

Fakat sadece pompalı hidroelektrik santrali değil, proje, aynı zamanda daha yüksek enerji taleplerinde güneş, rüzgar ve biyokütle enerjilerini de kapsayan bir sistemin devreye gireceği alt yapıya sahip olacak.

Eyalet valisi Hannelore Kraft'a göre, proje, insanların 1974'ten beri 600 metre derinliğinde madende çalıştıkları batı kenti Bottrop'ın ülkeye sürekli enerji sağlamada önemli bir rol oynamaya devam etmesi anlamına geleceğini ve bunun umut verici olacağını belirtti.

Diğer siyasetçilerle birlikte, Almanya'nın temiz enerji konusundaki kararlılığını iki katına çıkardığı ve daha fazla enerjiyi depolamak için yeni bölgelere ihtiyacı olduğu için projenin ülke çapında benzer tesislerin yolunu açacağını umuyor.

Kompleksin yaklaşık 26 kilometre uzunluğundaki şaft, hızla akacak bir milyon metreküp suyu barındırma potansiyeline sahiptir.

Proje başarılı olursa, tesisin Almanya'nın 2025 yılına kadar enerjisinin yüzde 30'unun yenilenebilir enerjilerden sağlanması hedefine ulaşmasına yardımcı olacağı umuluyor.

Kaynak:

www.independent.com

www.sciencealert.comSlider Altına