Almanya, Avrupa PPA Pazarını 2021'de 10 GW'ın Ötesinde Büyütecek

23 Ocak 2021 Dergi:

Avrupa yenilenebilir enerji satın alma anlaşması (PPA) pazarı; İspanya'da devam eden ivme, Almanya'da güçlü bir sübvansiyonsuz pazarın ortaya çıkması ve Avrupa genelinde büyüyen açık deniz rüzgar santralleri kurulumları nedeniyle 2021'de 10GW'yi aşabilir. Sübvansiyon sonrası yenilenebilir enerji satışları ve risk yönetimi için yazılım ve danışmanlık hizmetleri sağlayıcısı Pexapark tarafından yayınlanan bir piyasa görünümüne göre PPA’larda önemli ölçüde artış olacak.
Covid-19 nedeniyle fiyat oynaklığı ve artışlara rağmen 2020'de yaklaşık 9 GW anlaşma imzalanmasının da etkisiyle, Avrupa genelinde yenilenebilir enerji piyasaları için 2020, güçlü bir yıl oldu. Pexapark'ın verilerine göre İspanya, geçtiğimiz yıl bölgede 3,4 GW yenilenebilir enerji PPA'sı imzalayarak, piyasaya liderlik etti. 2020 yılında Iberdrola, BP Lightsource, RWE, Orsted ve WPD dahil olmak üzere 30 şirketin hakim olduğu bir grup satıcı kuruluş tarafından rekor hacimli kurumsal PPA anlaşmaları imzalandı.
Pexapark'ın fiyat verilerine ve devam eden anlaşma faaliyetlerine ilişkin öngörülere dayanarak, 2021'de Avrupa pazarlarında imzalanan PPA'lar için bir dizi güçlü eğilim beklenmektedir. 2020'de İspanya'nın hakim olduğu anlaşmalar ve bu yönde devam etmesi olası görünen trend, hacim açısından İspanya’yı gelecek yıl lider bir pazar olarak konumlandıracak. Ancak, izin aşamasında daha fazla sübvansiyon dışı proje ortaya çıktıkça, 2021'de yükselmesi beklenen Alman PPA pazarı da liderliği büyük olasılıkla zorlayacak.
Buna ilave olarak, açık deniz rüzgar santrali geliştiricileri önümüzdeki yıllarda gigawatt ölçekli projeler planladıkça, 2021 yılında, büyük olasılıkla 2023 yılında devreye girecek kapasite için ilk büyük anlaşmalar imzalanacak. 
Pexapark ayrıca, özellikle başlangıçta uygun maliyetler nedeniyle inşa edilen projelerin yüksek hacimli olduğu pazarlarda, talepte eşleşen bir artış olmaksızın, fiyat ve oynaklık ile ilgili zorlukların devam edeceğini tahmin ediyor. Örneğin, İsveç ve Norveç'te yamyamlaşma etkisi (cannibalisation effect)  nedeniyle rekor düzeyde düşük fiyatlar, türbin teknolojisinin maliyetinde önemli düşüşler veya depolamada ilerlemelerin olmayışı, gelecekteki projeler için finansmanı uygulanamaz hale getirebilir.
Bu pazar zorluklarının üstesinden gelmek için yenilenebilir enerji santralleri geliştiricileri, kamu hizmetleri ve bağımsız enerji üreticilerinin gelişmiş enerji riski yönetimi yeteneklerine daha fazla yatırım yapması gerekecek.
Pexapark'ın Operasyon Direktörü ve kurucu ortağı Luca Pedretti şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl içinde yenilenebilir enerji şirketleri, sübvansiyon sonrası bir enerji piyasasındaki başarının, sağlam bir enerji riski yönetimi gerektirdiğinin farkına vardılar. Bununla birlikte, daha küçük şirketler bile bu pazar zorluklarına, özellikle de PPA'dan fiyat analitiğine ve portföy yönetimine kadar temel görevleri kapsayacak şekilde dijital işletim sistemlerinin yakın zamanda çoğalmasıyla uyum sağlayabilir. 2021, yenilenebilir enerji PPA'ları için patlama yılı olma potansiyeline sahip - ancak buna ulaşmak için, sektörün enerji piyasalarındaki risk ve dalgalanma gerçekliğini değerlendirmesi ve bu riskleri yönetecek yetenek ve araçlara sahip olması gerekiyor."Slider Altına