Almanya 2030'a Kadar %65 Yenilenebilir Enerji Kullanımını Taahhüt Etti

03 Ocak 2021 Dergi:

Ülke parlamentosundan geçen hafta kabul edilen yenilenebilir enerji yasasında yapılan revizyona göre, Almanya’nın toplam elektrik talebinin %65’i önümüzdeki on yıl içinde yenilenebilir enerji ile karşılanacak.
Almanya’nın iktidar koalisyonu içinde, hedefin ne kadar yüksek olması ve nasıl tasarlanması gerektiği konusunda aylarca süren tartışmalardan sonra, son anda bir anlaşmaya varıldı. Bir uzlaşmaya ancak 27 AB hükümetinin tümü, bu ayın başlarında 2030'a kadar %55'lik yeni ve daha iddialı bir emisyon azaltma hedefi üzerinde anlaştıktan sonra varıldı.
Değiştirilen yasa artık bu ay planlandığı gibi yürürlüğe girebilir. Bu başlangıç tarihi önemliydi, çünkü birçok yenilenebilir santral için 20 yıllık tarife garantisi bu ay sona erecek. Yeni yenilenebilir enerji yasası, bu tarife garantilerinin yerini 2022'den itibaren yenilenmiş destek ihaleleri ile değiştirecek.
Ancak Alman hükümeti, yenilenebilir enerjinin enerji tüketimine katkısı için yeni hedefler konusunu bu yıla bıraktı. Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze düzenlediği basın toplantısında, bu kararların Ocak ayında alınması gerektiğini söyledi. Schulze; "Yeni AB iklim hedefinin, yenilenebilir enerji yasasına çok hızlı bir şekilde dahil edilmesi, rüzgâr ve güneş santralleri için planlanan genişleme oranlarının yukarı doğru ayarlanması akıllıca ve tutarlı olur" dedi.
Ancak yenilenebilir enerji şirketleri uzlaşmadan etkilenmemiş durumda. Güneş Enerjisi Endüstrisi Derneği BSW, bu kararı yetersiz buldu ve aslında önümüzdeki yıllarda büyük ticari PV sistemlerinde pazar düşüşüne neden olacak yeni pazar engelleri yarattığını söyledi.
Zorlu ve zorunlu bir uzlaşma, rüzgâr türbinlerinin yakınında yaşayan vatandaşlara ne kadar tazminat ödenmesi gerektiği konusunda yaşandı. Revizyon kapsamında rüzgâr enerji tesisatı olan belediyeler ve orada yaşayan vatandaşlar, işletmeciler tarafından ödenen vergi parasından ödeme alacak.
Diğer bir değişiklik ise, elektrik borsasındaki fiyatların en az dört saat boyunca negatif olması durumunda santral operatörlerinin artık herhangi bir ücret almayacağıdır. Bu değişiklik, tesis operatörlerini negatif fiyat aşamalarına karşı korunmanın yollarını bulmaya zorlayarak yenilenebilir enerjilerin piyasa entegrasyonunu güçlendirmek için tasarlandı.
Küçük yenilenebilir tesisler için akıllı sayaçların zorunlu kurulumunun gerekip gerekmediğine dair bir karar da bu yıl alınacak.