AKLease'den Eksim Grup'a 37 milyon Euro'luk yenilenebilir enerji finansmanı

30 Kasım 2010 Dergi: Kasım-Aralık 2010

AKLease, leasing sektöründeki en büyük yenilenebilir enerji finansmanına imza attı.  AKLease, Eksim Grup'un Susurluk'ta inşa edeceği her biri 2.5 MW'lık toplam 18 rüzgâr türbininin 37 milyon Euro'luk finansmanını üstlendi.

Eksim Yatırım Holding'e bağlı Alentek Enerji A.Ş. ile AKLease arasında imzalanan finansal kiralama sözleşmesi uyarınca, Susurluk'ta, 45 MW'lık rüzgâr santrali yatırımının 37 milyon Euro'luk bölümü AKLease tarafından finanse edilecek. Yatırımın toplam tutarı ise yaklaşık 50 milyon Euro. 2+10 yıl vadeli projenin geri ödenmesinde elektrik gelirleri kullanılacak.

Proje ile ilgili açıklama yapan ve başta enerji, sağlık, inşaat ve turizm olmak üzere, birçok sektörde leasing çatısı altında "proje finansmanı" çözümleri sağladıklarını belirten AKLease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan; yenilenebilir enerji konusunda Türkiye'de leasing ile ilk kez bu kadar yüksek tutarda bir projeyi finanse etmelerinin kendileri için gurur kaynağı olduğu söyledi. Bu başarının Akbank ile birlikte uzun soluklu bir çalışmanın sonucu olduğunu, Türkiye'de bu kadar yüksek tutarlı bir yenilenebilir enerji projesinin bugüne kadar leasing ile finanse edilmediğini söyledi.  

Etiketler