Akköy GES’te 2 MW Güce Ulaşıldı

23 Haziran 2020 Dergi:

Denizli Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji kaynakları kapsamında Akköy Güneş Enerji Santralinin (GES) 3. aşamasını da tamamladı. Denizli’nin güneş tarlalarının 2 MW güce ulaştığını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Osman Zolan, yıllık 4 milyon kWh değerinde elektrik enerjisi üretileceğini açıkladı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak ve enerji verimliliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla kurdukları Akköy Güneş Enerji Santrali’nde (GES) incelemelerde bulundu. DESKİ Genel Müdürlüğünün Akköy Atıksu Arıtma Tesisinin yanında hayata geçirdiği Akköy GES 1 ve Akköy GES 2’nin ardından santralin 3. etabı olan Akköy GES 3’ün de faaliyete geçtiğini belirten Başkan Zolan, toplam 39.000 metrekare alanda kurulan projede 8 bin 480 güneş panelinin yer aldığını ve burada yıllık 4 milyon kWh elektrik enerjisi üretileceğini açıkladı. 

denizli buyuksehir belediye baskani osman zolan1700 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak
Denizli Büyükşehir Belediyesinin çevre hassasiyetine her zaman önem verdiğini vurgulayan Başkan Zolan, yenilenebilir enerji konusunda da gayretlerinin devam ettiğini belirterek, Akköy Güneş Enerjisi Santrali’nde toplam 2 MW’lık güce eriştiklerini söyledi. Başkan Zolan, “Önceliğimiz kendi enerjimizi karşılamak. Burada yılda 4 milyon kWh üretim yapılacak. Yaklaşık 1700 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamış olacağız. İlk etapta başladığımız yatırım bedelini, yaptığımız üretimlerle amorti etme anlamında belli bir noktaya geldik” dedi.

Büyükşehir çöpten ve çamurdan da elektrik enerjisi üretiyor 
Güneş enerjisi santralinin çevre hassasiyetini gösteren bir proje olduğuna işaret eden Başkan Osman Zolan, bunun yanında Denizli Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’ndaki çöplerden elde edilen metan gazından ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki çamurdan elde edilen biyogazdan da elektrik enerjisi ürettiklerini anlattı. 

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretmeye devam edeceklerini belirten Başkan Zolan, “Bu tesisimiz Denizlimize hayırlı olacak. Geleceğimize, çocuklarımıza hizmet edecek. Çevreye zarar vermeden üretimini gerçekleştirecek. Yenilenebilir enerji yatırımlarımızı her geçen gün artırarak sürdüreceğiz” dedi. 

Denizli yenilenebilir enerjide örnek oluyor 
Türkiye’de 9 büyükşehir, 14 il, 89 ilçe ve 5 belde olmak üzere toplam 117 belediyenin üye olduğu Enerji Kentleri Birliği’nin başkanlığı görevini de yürüten Osman Zolan, Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı ile birlikte sadece Denizli’de değil, ülke çapında da yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Denizli Büyükşehir Belediyesinin yenilenebilir enerji yatırımlarıyla pek çok belediye ve kuruma örnek olduğunun altını çizen Başkan Zolan, “Enerji Kentleri Birliği Başkanı olarak yenilenebilir enerjiler anlamında Türkiye’deki tüm belediyelerimize yönelik yatırımlar, teşvikler, eğitimler ve destekler konusunda çalışıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımızın öncülüğünde yerli ve yenilenebilir enerji anlamında ülkemizin aldığı mesafeye imrenilerek bakılıyor” dedi.Slider Altına