Header Reklam
Header Reklam

Air Liquide ve TotalEnergies Yenilenebilir ve Düşük Karbonlu Hidrojen Tedariğine Yönelik Bir Mutabakat İmzaladı

12 Kasım 2023 Dergi: Kasım-Aralık 2023
Air Liquide ve TotalEnergies Yenilenebilir ve Düşük Karbonlu Hidrojen Tedariğine Yönelik Bir Mutabakat İmzaladı

Air Liquide ve TotalEnergies, Fransa’nın Normandiya kentinde, Gonfreville TotalEnergies Rafinerisi’nde yenilenebilir ve düşük karbonlu hidrojen tedariğine yönelik bir mutabakat imzaladı. Air Liquide, 200 MW kapasiteli Normand’Hy elektrolizörünün inşası için 400 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırım, Normandiya bölgesindeki karbonsuzlaştırma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Axe Seine’de yenilenebilir ve düşük karbonlu bir hidrojen hareketinin geliştirilmesini katkı sağlayacak.

Air Liquide Normand’Hy, bugüne kadar geliştirilen en büyük PEM elektrolizörü olacak. Proton Exchange Membrane (PEM) elektroliz teknolojisine dayanan tesis, Air Liquide ve Siemens Energy arasındaki ortak girişim çerçevesinde üretilen ekipmanları entegre edecek. Yılda 250.000 tona kadar CO2 emisyonunu önleyen tesis, Fransa’nın Normandiya kentindeki Port-Jérôme sanayi bölgesinde yer alacak ve Air Liquide’in yerel hidrojen ağının bir parçası olacak.

Air Liquide, Normand'Hy elektrolizörü için 400 milyon Euro'nun üzerinde bir yatırım yapacak

Air Liquide Normand'Hy elektrolizörü, TotalEnergies'in Gonfreville'deki rafinerisine uzun vadede, 2026'nın ikinci yarısından itibaren 100 MW'lık elektroliz kapasitesine eşdeğer yenilenebilir ve düşük karbonlu hidrojen sağlayacak. Geriye kalan 100 MW ise Normandiya sanayi havzasındaki müşterilere ve düşük karbonlu mobilitenin geliştirilmesine tahsis edilecek. Air Liquide, proje için 400 milyon Euro'nun üzerinde bir yatırım yapacak.  Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan Önemli Avrupa Ortak Çıkarı Projesi (PIIEC) çerçevesinde proje, “Plan de Relance” kapsamında Fransız hükümetinden 190 milyon Euro’luk destek aldı. Air Liquide İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Pascal Vinet; “TotalEnergies ile yapılan bu mutabakat, müşterilerimize somut dekarbonizasyon çözümleri sunma yeteneğimizi gösteriyor. Air Liquide Normand'Hy, varlıklarımızın karbondan arınma yörüngesine katkıda bulunacak; aynı zamanda endüstri ve mobilite sektörlerinde karbon ayak izini azaltma yolunda eşlik etme taahhüdümüzle de uyumlu. TotalEnergies ile olan iş birliğimiz Normandiya'daki hidrojen gelişimini de güçlendiriyor. Fransız Devleti ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Air Liquide Normand'Hy projesi, endüstriyel ölçekte elektroliz teknolojisiyle yenilenebilir ve düşük karbonlu hidrojen üretimi geliştirme kararlılığımızı doğruluyor.’’ dedi.

TotalEnergies, 100 MW'a kadar yenilenebilir elektrik üretecek

TotalEnergies, elektrolizöre güç sağlamak için rafinerisine teslim edilen hidrojene karşılık gelen hacimde 100 MW'a kadar yenilenebilir elektrik üretecek. Elektrolizörün elektrik ihtiyacının geri kalanı için Air Liquide, Fransız elektrik şebekesinden düşük karbonlu enerjiyle tamamlanacak uzun vadeli yenilenebilir Enerji Satın Alma Anlaşmaları (PPA) imzalamayı planlıyor. TotalEnergies Rafineri ve Kimyasallar Başkanı Bernard Pinatel ‘’Air Liquide ile olan bu ortaklık, TotalEnergies'in 2030 yılına kadar Avrupa'daki rafinerileri tarafından tüketilen hidrojeni karbondan arındırma hedefinde yeni bir aşamaya işaret ediyor. TotalEnergies, elektrolizöre güneş ve rüzgâr projelerinden elde edilen yenilenebilir elektrikle güç vererek, entegre bir elektrik oyuncusu olma konumunu güçlendiriyor.’’ Dedi.
 Slider Altına