Afrika’nın Yenilenebilir Enerji Potansiyeli: 310 GW

31 Ocak 2019 Dergi:

Afrika Kalkınma Bankası’nın (AfDB) Senegal’de yaptığı açıklamaya göre Afrika kıtası 310 GW’lık zengin yenilenebilir enerji kapasitesine sahip.

Sahel'de Gıda ve Beslenme Güvencesine Dayanıklılık Oluşturma Bölgesel Programı (P2RS) çerçevesinde, Sahel'de Devletlerarası Kuraklık Kontrol Komitesi (CILSS) tarafından düzenlenen toplantıda, AfDB Tarım Uzmanı Hatem Fellah, Afrika Kalkınma Bankası’nın Afrika kıtasının yenilenebilir enerjilerdeki bu potansiyele karşı Sürdürülebilir Enerji Fonu (SEFA) ve Stratejik İklim Fonu gibi çeşitli projeler ve destekler başlattığını açıkladı.

Hatırlatmak gerekirse, AfDB SEFA, Afrika'daki küçük ve orta ölçekli Yenilenebilir Enerji (Enerji Tasarrufu) ve Enerji Verimliliği (Enerji Verimliliği) projelerini desteklemek için 95 milyon USD’lik bir taahhütle desteklenen çok güçlü bir güven fonunu oluşturuyor.

Afrika Kalkınma Bankası’nın enerji stratejisi, enerjiyi yalnızca sağlık ve eğitim çıktılarına ulaşmak için değil, aynı zamanda sanayileşme, iş yapma maliyetini düşürme, ekonomik potansiyelin kilidini açma ve iş yaratma için de çok önemli bir kurum olarak biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde, bankanın yönetim kurulu, Sahra altı Afrika'daki yenilenebilir enerji projeleri için 250 milyon USD’lik özel sermaye fonu olan ARCH Afrika Yenilenebilir Güç Fonu'na (ARPF) 25 milyon dolarlık bir sermaye yatırımını onayladı.

ARPF, Sahra altı Afrika'daki 10 ila 15 yenilenebilir enerji projesinin geliştirilmesi ve inşası için bölgedeki yenilenebilir kaynaklardan yaklaşık 533 MW’lık kurulu enerji üretim kapasitesinin eklenmesini sağlayacak.

ARPF projeleri rüzgar, güneş, PV, küçük ve orta ölçekli hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle gibi temiz teknolojilere odaklanacak.

Kaynak: northafricapost.comSlider Altına