ABB'nin insan işbirliği temelli robotu YuMi "2016'nın En İyi Endüstriyel Robotu" seçildi

28 Eylül 2016 Dergi: Eylül-Ekim 2016

ABB, dünyanın ilk gerçek insan işbirliği temelli robotu olan YuMi robot çözümünün, Şangay’da düzenlenen Enternasyonel Robot Fuarında (CIROS) 2016 yılının en iyi endüstriyel robotlarından biri olarak Altın Parmak ödülüne layık görüldüğünü açıkladı. Çin’in Makine Sanayi Federasyonu ve Robot Sanayi Birliği tarafından düzenlenen CIROS fuarı, dünyadaki en büyük üç robot teknolojisi etkinliğinden bir tanesi. Çin’in 13. Beş Yıllık Kalkınma Planının ve 2025 Stratejisinin bir parçası olarak, CIROS ve Çin Makine ve Elektronik Ticareti gazeteleri tarafından ortaklaşa düzenlenen Altın Parmak ödülleri ilk kez 2016’da gerçekleşti. Çin bu stratejiyle global bir üretim liderine dönüşmeyi amaçlarken, üretkenliğin iyileştirilmesinde ve ülkenin üretim hedefini 'büyük' olmaktan 'güçlü' olmaya doğru kaydırmakta robotlar kilit bir rol oynayacaktır.

Günümüzde satılan her dört robottan biri, dünyanın en hızlı büyüyen robotik piyasası olan, Çin'de satılıyor. Uluslararası Robotik Federasyonuna göre, 2015 yılı boyunca Çin'de yaklaşık 68,000 kadar robot satıldı ki bu da 2014 yılına göre yüzde 17'lik bir büyümeye işaret ediyor. 

Kişisel elektronik cihaz endüstrisi gibi sektörlerde daha özelleşmiş ürünlere olan ihtiyaç ve daha yüksek kalite beklentisi üretim yöntemlerini değiştiriyor. Üretim, aynı ürünü uzun bir süre boyunca seri üretmekten daha kısa bir ticari döngü içinde daha çeşitli ürünlerden oluşan küçük partiler üretmeye kayıyor. Robotlar, sürekli artan çeşitlilikteki tüketici ihtiyaçlarına yetişirken, üretkenliğin sürekliliği ve kalitenin iyileştirilmesi için esneklik ve çeviklik sunuyor. 

ABB'nin YuMi robot çözümü, özellikle insanların ve robotların güvenli bir şekilde birlikte çalıştığı yeni inovatif yardımcı üretim çözümlerinin önünü açarak tüketiciye yönelik elektronik ürünlerin bu zorlukları aşmasına yardımcı olmak üzere tasarlandı. ABB İmalat Otomasyonu ve Hareket Sistemleri bölümü başkanı Sami Atiya “Çin'deki inovasyon tutkusu olağanüstü. ABB, üretimlerini dönüştürerek esnek, verimli 'geleceğin fabrikasının' önünü bugünden açmanın yeni yollarını bulmalarına yardımcı olmak için müşterileri ile birlikte yakın çalışma içerisinde. İşbriliği temelli otomasyon, bu yolculukta kesinlikle büyük bir rol oynayacak" şeklinde konuştu. "Çin'de bu ödülü almak ve dünyanın en önemli robot teknolojisi etkinliklerinde, seçkin rakiplerince kabul görmek ABB için büyük bir gururdur."

2016 Nisan ayında Almanya Münih’te şehrinde düzenlenen Automatica ticaret fuarında, ABB'nin YuMi robot çözümü, inovatif robot teknolojilerinin ticarileştirilmesinde kazandığı önemli başarılardan dolayı Buluş ve Girişimcilik Ödülü (Invention and Entrepreneurship Award - IERA) ile ödüllendirildi.Slider Altına