AB, Fransız Sularında Gelgit Enerjisi Pilot Projesini Onayladı

01 Ağustos 2018 Dergi:

Avrupa Birliği Komisyonu, Fransa'nın Normandiya kıyılarında yenilikçi bir gelgit pilot projesini onayladı. Pilot proje temiz enerji santrali maksimum 14 megavat kapasiteye sahip olacak ve deniz tabanına yerleştirilmiş, 16 metre genişliğinde yedi sualtı türbininden oluşacaktır. Bazı raporlar bunun 112 milyon avroya mal olacağını, bunun yaklaşık yarısının devlet tarafından sağlanacağını öne sürdü.

Fransa, büyük miktarlarda yenilenebilir elektrik sağlama potansiyeline sahip olan ve büyük ekonomik faydalar sağlayan, gelişen teknoloji pazarını köşeye çekmeyi umuyor.

Fransa'nın da enerjisinin yüzde 23'ünü yenilenebilir kaynaklardan 2020'ye kadar kaynaklamak için yasal olarak bağlayıcı bir hedefi var. Ülke şu anda nükleer enerjiye olan tarihi bağımlılığından uzaklaşıyor; 2016 itibarıyla yenilenebilir enerjiden yüzde 16 oranında enerji elde etmiştir.

Şu anda İngiltere ile Kuzey Denizi ve İngiliz Kanalında projeler geliştiren bir dizi geliştirici ile gel-git teknolojisini ticarileştirmek için rekabet ediyor. Yakın tarihli bir raporda, yeni gelgit pazarının 2030 yılına kadar İngiltere'ye 1,4 milyar katkıda bulunabileceği ve 4.000 iş yaratılabileceği bildirildi. Bununla birlikte, İngiltere Hükümeti, maliyet endişelerini gerekçe göstererek teknolojiyi desteklemekten geri adım attı.

Rekabet politikasını kontrol eden Avrupa Konseyi yetkilisi Margrethe Vestager, bu projendeki gelgit enerjisinin Avrupa’da iklim dostu bir enerji kaynağına geçişe katkıda bulunabilecek teknolojilerden biri olacağı görüşünde.

 Yeni tesis, Dublin merkezli OpenHydro tarafından inşa edilecek ve devlete ait enerji şirketi EDF tarafından işletilecek.

Kaynak: http://www.climateactionprogramme.orgSlider Altına