31 Güneş Enerjisi Santrali Portekiz’e 1 GW Üretim Kapasitesi Sağlayacak

01 Ağustos 2018 Dergi:

Portekiz Enerji Bakanı Dışişleri Bakanı Jorge Seguro Sanches, “2021 yılına kadar Portekiz'deki güneş enerjisi kapasitesini şu anki 572 MW'tan 1600 MW'a kadar çıkarabileceğiz” dedi.

Portekiz, elektrik ihtiyacının %100'ünden fazlasını, çoğunlukla hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor. Hidroelektrik ve rüzgar enerjisinin yanına güneş enerjisini de eklemenin; güneş enerjisinin maliyetlerinin son yıllarda oldukça düşüşe geçmesi ve enerji depolama yöntemlerinin daha uygun hale gelmesi sebebiyle mantıklı bir karar olduğu görüşü hakim.

Portekiz’in hedefleri tamamen yenilenebilir elektrik üzerinde çalışmak. Portekiz Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Dünya Sistemi Derneği, 2040 yılına kadar yenilenebilir elektrik üretiminin ekonomik olarak, Portekiz'in toplam yıllık elektrik tüketimini karşılayacağı görüşünde.

Tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmanın bir ekonomik faydası fosil yakıt sübvansiyonlarının durdurulmasıdır. Konuyla ilgili başka bir gelişme, hükümetin, üreticilere ödenen garantili güç kaynakları için sübvansiyonları askıya alması. Sübvansiyonlar yılda yaklaşık 20 milyon avro değerinde, çoğu fosil yakıt santraline gidiyordu.

Yenilenebilir enerji genelde çevresel fayda olarak bakılsa da Portekiz’in bu konuda hem çevresel hem de ekonomik faydalarını göz önüne aldığı anlaşılıyor.  

Kaynak: cleantechnica.com Slider Altına