"2030'da Enerjinin Tümü Yenilenebilirden Karşılanabilir"

05 Ocak 2016 Dergi:

Dünya enerji ihtiyacının tümüyle rüzgar, hidro ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasının teknik ve ekonomik açıdan 2030 yılında gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nca (IRENA) hazırlanan "Teknik ve Ekonomik olarak Dünyanın Yüzde 100 Yenilebilir Enerjiye Geçmesi" raporuna göre, dünyanın sürdürebilir yenilenebilir enerjiye geçmesiyle toplamda 50,5 milyon iş imkanı yaratılacak.İstihdam imkanının 26,5 milyonu, yenilebilir enerjiye geçiş ve sonrasındaki toplam 35 yıllık süreçte ortaya çıkacak. Geriye kalan 24 milyonuysa yenilebilir enerji tesislerindeki operasyonel istihdam imkanı şeklinde gerçekleşecek.

AA muhabirinin rapordan yaptığı derlemeye göre, dünyanın enerji ihtiyacının tamamının yenilenebilir enerjiden karşılanmasının önündeki engellerin başında sosyal ve politik sorunlar geliyor.

Raporda, Dünya enerji ihtiyacının tümüyle rüzgar, hidro ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasının teknik ve ekonomik açıdan 2030 yılında gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Kaynak: www.aa.com.tr

 Slider Altına