2023 Hedefi: Yenilenebilir Enerji

08 Şubat 2016 Dergi:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, " 2023 yılı yüzde 30 yenilenebilir enerji hedefimize şüphesiz ulaşacağız" dedi. Sarı, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını normal seyrinin yüzde 21'ine kadar azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) için Paris'te bulunan Bakan Sarı, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadeledeki hedefleri ve COP21 hakkında yazılı açıklama yaptı.

Sarı, zirveye ilk defa gönüllü olarak iyi niyetli katkılarını sunduğunu belirterek, "Türkiye 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını normal seyrinin yüzde 21'ine kadar indirmeyi iyi niyetli olarak dünyaya duyurmuştur. Bu Türkiye için yeni bir başlangıçtır. İklim değişikliği konusunda beyaz bir sayfa açan Türkiye, sorumluluklarını yerine getirmek için elinden geleni yapmaya çalışacaktır" ifadesini kullandı.

 Bakan Sarı, küresel iklim değişikliği sorununun bugünkü neslin yanında gelecek nesiller için de büyük bir tehdit arz ettiğini vurguladı.

 "Gelişmiş Ülkeler Taahhütlerini Yerine Getirmeli"

Yerküre sıcaklığının sanayi devriminden bugüne neredeyse 1 derece arttığını ve güvenli bir gelecek için küresel ısınmayı maksimum 2 derecede tutmanın şart olduğunun altını çizen Sarı, "Bunun için dünya ülkelerinin çok büyük çaba sarf etmesi gerekir. Enerji başta olmak üzere, ulaştırmada, şehirleşmede, atık yönetiminde, her alanda üretim süreçlerinin değiştirilmesi gerekiyor. Dünya, iklim değişikliği konusunda Kyoto Protokolü'nden bu yana ne yazık ki ciddi bir mesafe alamadı. 2015 Paris İklim Zirvesi'nde dünya ülkelerinin belli bir sorumluluk alması konusunda umut doluyuz" değerlendirmesini yaptı.

Sera gazı emisyonlarının yüzde 95'inden fazlasına sahip ülkelerin azaltım yükümlülüğünü alabileceklerini beyan ettiğini hatırlatan Bakan Sarı, şöyle devam etti:

"Bu, gelecek açısından umut vericidir. Ancak iklim zirvesinin ve müzakerelerin başarıya ulaşabilmesi için iki önemli husus var: Birincisi finans meselesi. Gelişmiş ülkelerin önceden söz vermiş oldukları yıllık 100 milyar doları, gelişmekte olan ülkelere vermeyi taahhüt etmeleri gerekiyor. İkinci önemli konu da ortak, fakat farklılaştırılmış sorumluluk meselesidir. Tarihi sorumluluğu olan ülkelerin taşın altına ellerini koymaları gerekiyor."

2023 Hedefi: Yenilenebilir enerji

Paris anlaşmasının adil, şeffaf ve dengeli bir anlaşma olması için Türkiye'nin de elinden gelen bütün gayreti göstereceğini ifade eden Fatma Güldemet Sarı, gelecek süreçte Türkiye'nin atacağı adımları anlattığı konuşmasında şunları kaydetti:

"Ülkemizin sürdürülebilir olarak kalkınmasını sağlayacağız. Bundan sonraki süreçte yenilenebilir enerji çalışmalarımızı hızlandıracağız. Binalarımızı enerji verimli hale getireceğiz. 2023 yılı yüzde 30 yenilenebilir enerji hedefimize şüphesiz ulaşacağız. Paris iklim müzakerelerinde gelecek nesillerin korunması için iklim değişikliğine karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasına da katkılarımızı sunacağız."

Kaynak: www.trthaber.com