2017’de Güneş Enerjisine Yapılan Yatırım Hacmi; Kömür, Gaz ve Nükleerin Önüne Geçti

09 Nisan 2018 Dergi:

Birleşmiş Milletler raporuna göre; yenilenebilir enerjiye yapılan küresel yatırım, geçen yıl, fosil yakıtlara yapılan yatırımların önüne geçti.

Temiz enerji teknolojilerinin fiyatı düşmesi sebebiyle, dünya devletleri için yenilenebilir enerjiler, giderek daha cazip bir beklenti haline geldi.

Çin, 2017 yılında yenilenebilir enerji alanında dünyanın en büyük yatırımcısı oldu ve mevcut altyapının yaklaşık yarısı kadar bir kapasiteyi devreye aldı.

2017’de dünya genelinde, güneş enerjisine yapılan yatırımın bir önceki yıla göre beşte birden fazla oranda arttığı görüldü. Avustralya, İsveç ve Meksika başta olmak üzere diğer ülkeler de, temiz enerji projelerine ayırdıkları bütçeyi ikiye katladı.

BM Çevre Grubu’nun Enerji ve İklim Şubesi’nden Francoise d'Estais, “2017, mevcut kapasiteye ilave edilecek yenilenebilir enerji kapasitesinin finanse edilmesinde rekor yıl oldu. Geçen yıl 157 gigawatt rekorunu kırdık ve 70 gigawatt olduğunu tahmin ettiğimiz fosil yakıt üretim kapasitesini aştık” dedi.

Son on yıldan fazla bir süredir yapılan yatırımlarla, rüzgâr, güneş ve diğer yenilenebilir kaynaklar tarafından dünya genelinde üretilen elektriğinin oranını yüzde 5'ten yüzde 12'ye çıktı.

Geleneksel yakıtların yenilenebilir enerji ile küresel olarak yer değiştirmesi ile, geçtiğimiz yıl 1.8 milyar ton karbondioksit emisyonunun önüne geçilmiştir. Bu miktar ABD ulaşım sisteminden kaynaklanan emisyonun tamamının ortadan kaldırılmasına eşdeğerdir.

BM Çevre Müdürü Erik Solheim; “Dünyadaki güneş enerjisi yatırımlarındaki olağanüstü dalgalanma, çevreye zarar vermeden büyümeyi taahhüt ettiğimizde ne kadar kazanılabileceğini gösteriyor” dedi.

https://www.independent.co.uk/environment/solar-energy-world-investment-higher-coal-gas-nuclear-combined-2017-un-report-a8290051.html

 Slider Altına