1,5 Milyar Dolarlık Mammoth Solar Çiftliği ABD’deki En Büyük Çiftlik Olacak

20 Kasım 2021 Dergi:

AP News’in bir raporuna göre, İsrailli bir firma olan Doral Renewables, ABD’nin en büyük güneş enerjisi çiftliği üzerinde çalışmaya başladı. Mammoth Solar adlı çiftlik 13.000 dönümlük (5.261 hektar) alanı kapsayacak.

2024 yılına kadar tamamen faaliyete geçmesi planlanan yeni güneş enerjisi çiftliği, iki kuzey Indiana ilçesini kapsayacak ve projenin toplam maliyeti yaklaşık 1,5 milyar dolar olacak.

Heyecan verici bir gün

Mammoth Solar çiftliği, Starke ve Pulaski’nin ilçe hatları boyunca inşa edilecek ve ilk inşaat sahası, South Bend’in 80 kilometre güneybatısındaki kırsal bir alanda olacak. Doral Renewables, American Electric Power ile Columbus, Ohio merkezli kamu hizmeti şirketinin yenilenebilir enerji kapasitesini geliştirmesini sağlayacak bir anlaşmanın parçası olarak güneş çiftliğini inşa ediyor.

Indiana Eyaleti Hükümeti, Indiana Valisi Eric Holcomb ve diğer yerel yetkililerin katılımıyla yeni inşaat sahasının açılışını kutlamak için bir tören düzenledi. Bir basın açıklamasına göre, inşaat projesi 500 iş yaratacak ve tamamlanmış, tam olarak faaliyete geçen güneş enerjisi çiftliği en az 50 yeni, tam zamanlı iş yaratacak. Indiana Valisi Holcomb, “Doral Renewables'ın enerji üretiminin geleceğine ve Indiana eyaletine yaptığı önemli yatırımı kutlarken, Indiana eyaleti için inanılmaz derecede heyecan verici bir gün” dedi.

Güneş çiftlikleri önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek

13.000 dönümlük Mammoth Solar çiftliği, 2023’ün ortalarında kısmen faaliyete geçecek ve 75.000 haneye yetecek kadar 400 megavat elektrik üretmeye başlayacak. Bir referans noktası olarak, dünyanın en büyük güneş paneli çiftliği şu anda Hindistan’daki 2.245 GW’lık ve 5.700 hektarlık (14.000 dönüm) Bhadla Güneş Parkı. Bununla birlikte, Avustralya firması Sun Cable, bir denizaltı kablosu kullanarak Singapur’a güç gönderecek, yaklaşık 12.000 hektarlık (29.652 akrelik) bir alana yayılan devasa bir altyapı projesi inşa ediyor. 
Toplam 2,85 milyon güneş paneline sahip olacak Mammoth Solar çiftliğinin 2024 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor ve bu noktada toplam 1,65 GW elektrik üretecek. IPCC’nin iklim değişikliğine ilişkin en son endişe verici raporu ve bu ayki COP26 konferansı ile, giderek daha fazla büyük yenilenebilir altyapı projesine yeşil ışık yakılması muhtemel, bu da dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğinin unvanının önümüzdeki yıllarda muhtemelen birkaç kez el değiştireceği anlamına geliyor.

Kaynak: interestingengineering.com