Isısan Yenilenebilir Enerji Sistemlerini 'Göstererek' Anlatıyor

28 Ekim 2008 Dergi: Eylül-Ekim 2008

Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler departmanını 2007 yılında kuran Isısan, İstanbul Koşuyolu binasında yer alan, çalışır durumdaki, örnek güneş enerjisi ve ısı pompası sistemleri ile ziyaretçilerini bilgilendiriyor. Sistemden ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu sağlayan Isısan, elde edilen bu enerjiyi de binanın farklı noktalarında değerlendiriyor.

 

"Burası Isısan'ın diğer showroomlarında olduğu gibi yaşayan bir showroom mantığıyla oluşturuldu. Gelen kişi, burada ısı pompaları ve güneş enerjisi sitemlerini hem izleyebiliyor, hem de ekipmanları tek tek görebiliyor" diyen Isısan Genel Müdürü Selman Tarmur, sistemde 6 kollektörle oluşturulan bir güneş paneli ve farklı tür ısı pompalarının yer aldığını söylüyor.

 

Sistemin 172 ayrı sensörle birçok noktadan veri topladığını, bununla sistemin sadece çalışmasını değil, giriş suyu sıcaklığı, çıkış suyu sıcaklığı, üflenen havanın sıcaklığı gibi değerlerini de gösterdiklerini anlatan Tarmur, showroomun ve Isısan Akademi'nin eğitim salonlarının ısıtma ve soğutmasında söz konusu sistemin kullanıldığını, bina içerisinde kullanılan sıcak suyun da güneş enerji sisteminden sağlandığını belirtiyor.

 

Bir sistemi, yüz yüze ve göstererek anlatmanın reklamla veya kitapçıklarla anlatmaktan daha faydalı olduğunu düşündüklerini belirten Selman Tarmur şunları söylüyor: "Bu sistemleri anlatmak için özellikle uygulamayı göstermek, insanların dokunmalarını, test etmelerini sağlamak çok daha faydalı oluyor. Burada cihazların sistem içerisinde doğru montajını, kullanılması gereken ekipmanları, boruya yalıtım gerekip gerekmediği gibi sistemle ilgili her şeyi gösterebiliyoruz."

 

"Yıllardan beri uyguladığımız bir '3E' felsefemiz var. Bunlar enerji, ekonomi ve environment, yani çevre. Enerji ekonomisi, Isısan'ın kurulduğu günden beri gündeminde olan bir konu. Bugüne kadar bütün aktivitelerimizi, yaklaşımlarımızı hep enerji ekonomisi ve çevre ekseninde gerçekleştirdik. Enerji ekonomisi ve çevreden yola çıktığınız zaman zaten yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemlere varıyorsunuz."

 

"Yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemler, Avrupa'da oldukça uzun zamandır kullanılıyor. Biz bu sistemleri Türkiye'de daha fazla tanıtmak, anlatmak, bu konuda bir bilinç oluşturmak istiyoruz. Bu hedefle 2007 yılında, Koşuyolu'ndaki binamızda Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler departmanını kurduk. Departmanın ürün gamında güneş enerjisi sistemleri ve ısı pompaları var."

 

"Öncelikle sektöre bu cihazların tanıtımını yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle de çok iyi ilişkilerimiz var. Üniversiteleri de davet ediyoruz ve sistemlerimizle ilgili bilgiler veriyoruz. Son iki yılda 27 tane farklı üniversite Koşuyolu'ndaki binamıza misafir oldu. Diğer taraftan sivil toplum kuruluşlarıyla organizasyonlara katılıyoruz. Örneğin bu sene temmuz ayında İstanbul'da düzenlenen Global Warming Konferansı'na ve ekim ayında İzmir'de Ege Üniversitesi'nin düzenlediği Yenilenebilir Enerjiler Sempozyumu'na sponsor olduk."

 

"Isısan kurulduğu günden bu yana eğitim faaliyetlerine önem veren, zaman ayıran ve yatırım yapan bir firma. Geçen sene akademide 5 binden fazla teknisyene eğitim verdik. Bu yıl da Uluslararası Gaz Eğitim Teknoloji ve Araştırma Merkezi (UGETAM) ile eğitim faaliyetlerinde işbirliği yapmak adına bir protokol imzaladık. 1991'den beri sektöre yönelik 31 tane kitap çıkardık. Bu seneki kitap planlarımız arasında yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemler kitabı da yer alıyor."

 

"Önümüzdeki dönemde öncelikle yenilenebilir enerjiler konusunda bilinci artırmayı istiyoruz. Bosch Grubu Termo Teknoloji iş kolunda yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemleri daha fazla destekleme kararı aldı. Toplam potansiyeli içerisindeki payının her geçen sene artacağını öngörüyor ve bunun için de ciddi yatırımlar yapıyor. Bosch Grubu'nun yaptığı bütün yatırımlar buraya da geleceği için biz de bu alanda büyümeyi planlıyoruz."

 


Etiketler


Slider Altına