Güneş Enerjisinden Elektrik ve Isı Enerjisi Üreten Küresel Sistem

03 Ağustos 2015 Dergi:

Alman mimar Andre Broessel, bu yöntemin güneşin çok olmadığı bölgelerde güneşin iyice suyunu çıkarabilecek bir sistem olduğuna inanıyor. Şirketi Rawlemon’un beta.ray adını verdiği, güneş enerjisinden elektrik üretebilen küresel bir prototip geliştirdi. Küresel geometrinin prensipleriyle çift yönlü oynar eksen kombine edilerek geliştirilen sistem, geleneksel güneş panellerine oranla iki kat fazla güç üretebiliyor.

Her yöne tam dönüş yapabilen gelecekçi tasarım ile gökyüzünü gören her hangi bir yerde uygulanabiliyor. Elektrikli arabaların şarj istasyonu olarak kullanılabilir.

Bu sistem aynı anda elektrik eldesi için de termal enerji üretimi için de kullanılabilir. Silikon hücre alanını %25 azaltırken, enerjiyi yoğunlaştıran yüksek ısı transferi özelliğine sahip küresel mercekleri ile hibrit modda çalışması esnasında %57 verimliliğe sahiptir. Geceleri de birkaç LED kullanarak bulunduğu bölgeyi aydınlatan bir lamba görevi görür. Bir şehir elektrik şebekesine bağlı olmaksızın bir binanın elektrik ve sıcak su ihtiyacını tek başına karşılayabilir.Slider Altına