Korona Günlerinde Danimarka’nın Yeşil Gündemi Nasıl? 

14 Mayıs 2020 Dergi:

Dayanışmanın ön plana çıktığı Korona günlerinde Danimarka ve İskandinav ülkeleri yeşil enerji, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik konularında çalışmalarını sürdürüyor. Danish Green Growth Network, Danimarka ve İskandinav ülkelerinin bu konularda attığı önemli adımları derledi.

Derlemede şu başlıklar dikkat çekiyor:

  • Danimarka adaları Bornholm ve Samsoe AB genelinde en sürdürülebilir yerleşim ödülünü kazandı. Bornholm, sürdürülebilir, iklim dostu bir ada oluşturmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Projelere toplumun aktif katılımı, adanın sürdürülebilir projelerinin yürütülmesinde kilit rol oynuyor.
  • Danimarka geri dönüşümde tarihi bir rekor kırdı. 2019’da cam şişe ve teneke kutuların yüzde 92’si geri dönüşüm için iade edildi. Depozito sistemine dahil olan 1,4 milyardan fazla şişe ve teneke kutu 2019 yılında geri dönüştürüldü. Böylece, geri dönüşüm işlemi Danimarka’da depozito ve iade sistemini yürüten kurumlar için milyarlarca ciro yarattı.
  • Danimarka, COVID-19 krizi sırasında enerji verimliliği kapsamında büyük ölçekli projeler üstlendi. Danimarka’nın inşaat bütçesinde 2020 için uygulamaya konan sınırlamalar askıya alındı. Bu durum, COVID-19 krizi nedeniyle boş kalan spor tesislerinde ve sosyal tesislerde büyük ölçekli enerji yenilenmesi projelerinin gerçekleştirilmesi için ortam yarattı.
  • Danimarka’nın yeşil teknoloji ihracatı 2019’da rekor kırdı. Yeşil teknoloji ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 13.5 oranında arttı. Danimarka Sanayi Konfederasyonu (DI), Danimarka Enerji Ajansı, Danimarka Rüzgâr Enerjisi Birliği ve Danimarka Bölgesel Isıtma Birliği tarafından yapılan ortak açıklamada; 2019 yılında 16,4 milyar euro tutarında enerji teknolojisi ve hizmet ihracatının gerçekleştiği ifade edildi.
  • İskandinav ülkeleri ekonomik iyileşme ve yeşil dönüşüm ekseninde pandemi sonrası işbirliği çağrısı yaptı. İskandinav Bakanlar Konseyi 30 Nisan’da ortak bir açıklama yaptı ve koronavirüs sonrası ekonomik toparlanmanın yeşil dönüşüm çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti. İngiltere’nin ertelenen COP26 hazırlıklarına koşulsuz destek verdiklerini de belirten Konsey, yeşil yatırım seferberliği konusundaki işbirliğini masaya yatırdı. İskandinav Çevre Bakanları, yaklaşan COP26’ya işaret ederek ekonominin yeşil toparlanması ve daha yüksek iklim hedefleri için koşulların mümkün olduğunca elverişli hale getirilmesi adına çalışacaklarını ifade etti. Danimarka İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jørgensen, “İklim için çok önemli bir kavşak noktasındayız. Yeşil çözümlere odaklanmamız kesinlikle çok önemli ve bugünkü toplantıdan gelen sinyallerden çok memnunum. Herkes, ekonomik toparlanma ile yeşil dönüşüm hakkında aktif olarak çalışmamız gerektiği konusunda ortak görüş bildirdi” dedi.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız