Kayseri OSB, 18 MW’lık GES yatırımının, 7 MW’lık ilk ayağı devreye alındı

26 Haziran 2015 Dergi: Mayıs-Haziran 2015

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan toplam 18 MW’lık güneş enerjisi santralinin, ilk ayağını oluşturan 7 MW’lık kısmı düzenlenen törenle devreye alındı.

Efektif Endüstriyel Enerji A.Ş.’nin projelendirmesi ve kuruculuğu (EPC’liği) altında, 320 bin metrekarelik alanda kurulması planlanan 18 MW’lık tesisin tamamı devreye alındığında, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji tüketiminin %10’unu karşılayacak. Proje, Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde aynı lokasyonda, 18 MW büyüklüğü ile Türkiye’de devreye alınmış en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri olacak. Proje, 7 MW’ı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi ve 11 MW’ı Seferoğlu Elektrik A.Ş. mülkiyetinde olmak üzere, iki parçadan oluşuyor. Maliyeti 6.5 milyon Dolar’ı bulan ve tamamı Kayseri OSB tarafından karşılanan 7 MW’lık santralin açılışı, 18 Nisan tarihinde Kayseri OSB’de düzenlenen törenle gerçekleştirildi.  Törene Bakan Yıldız’ın yanı sıra, Ak Parti Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel ve İsmail Tamer, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (eski) Başkanı Ahmet Hasyüncü ve davetliler katıldı.

“Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranı AB ülkelerinden fazladır”

Törende konuşan ve yıllardan bu yana uğraştıkları konuların meyvesini almaya başladıklarını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin enerji ihtiyacının yenilenebilir kaynaklardan karşılanma oranının da her geçen gün arttığını söyledi.Yıldız, ülke ekonomisinde en önemli gider kalemini başta ulaşıma bağlı olmak üzere enerji harcamalarının oluşturduğunu, 12 yıl önce 8,6 milyon olan araç sayısının ise bugün 18,6 milyona ulaştığını belirterek şöyle konuştu:  “Bu araçların her biri benzin, mazot, motorin ve diğer petrol ürünlerini kullanıyor. Bunları azaltmanın yolu, Türkiye'de doğalgazın ve petrolün ötesinde ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarını hayata geçirmektir. Bir yılda güneşten 1.800 saat faydalanabiliyoruz. Bu tür tesislerimizi artırmamız lazım. Buraya yapacağımız yatırımın cari açığa katkısını da hesap etmemiz gerekiyor, yani yalnızca 'işletme maliyetlerinden kurtulacağız' diye ithal kaynaklar kullanarak çok büyük bir yatırım yapacaksak, orada da oturup düşüneceğiz. Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranı AB üyesi ülkelerden daha fazladır. AB üyesi ülkelerin su, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma oranları 13,5 civarında. Türkiye'de bu, yüzde 25-26'lar seviyesinde. Almanya, bugün enerjiyi yüzde 51'den fazla kömürden üretme kararı aldı. 2021 yılında hazırlıklarını buna göre yapıyor ama bizdeki Almanya algısı ne? 'Her taraf yeşillik, rüzgârlardan, güneş kolektörlerinden enerji elde ediliyor' şeklinde. Şimdi parayla yerli kaynaklar arasında çok önemli bir bağ var. Eğer güneş kolektörleriyle alakalı yatırımı daha önce yapsaydık, şu anda buradan elde edeceğimiz elektriğin tam üç katı olacaktı. 12 yıl önce ilk 100 yılda yapılan 31 bin 800 megavatlık kurulu güce son 12 yılda 38 bin 800 megavat daha ekledik. Şu an Türkiye'de 70 bin 550 megavat kurulu güç oldu. Amacımız 2023 yılına 110 bin megavatlarla girmek. İnşallah bunu gerçekleştiririz”.

Türkiye’deki enerji planlaması hakkında bilgiler veren TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni de “Enerji Bakanlığımızın 5 yıllık enerji planlaması içinde 2 önemli strateji belirledik. Yerli enerji kaynaklarımız güncellenecek, enerji arz güvenliğimiz artırılacak. Bu doğrultuda tesis kurulumu için TEDAŞ’a bin 850 başvuru oldu. 506 MW’lık 145 proje kabul edildi ve 94 MW’ı da devreye alındı. Bundan sonra da devreye almalarımız artarak, devam edecek”.

“Dev tesisin maliyeti 6,5 milyon Dolar

Kayseri OSB’de kurulan 7 MW’lık GES’in maliyetinin 6,5 Milyon Dolar olduğunu söyleyen Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (eski) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü deTürkiye’de bu büyüklükte bir tesisin ilk defa yapıldığını belirterek şöyle konuştu: “Bölgemizde 400 bin metrekarelik alanın tamamını güneş enerjisi santraline ayırdık. Bugün devreye aldığımız 7 MW’lık GES, 18 MW’lık toplam projenin ilk kısmıdır. Söz konusu 7 MW’lık bu kısmın tamamı herhangi bir kredi ve teşvik kullanmadan bölgemiz tarafından finanse edildi. 6,5 milyon Dolar’a mal olan tesisten, 80 bin adet panelle yılda 1,5 milyon Dolar değerinde 30 milyon KWH elektrik enerjisi elde etmeyi hedefliyoruz”.

18 MW’lık projenin tamamı bittiğinde kurulu alanın yanı sıra bölgede üretilecek enerji bakımından da Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacağını söyleyen Hasyüncü, kalan 11 MW’lık bölümün ise yap-işlet -devret yöntemiyle özel sektör tarafından yapılacağını kaydetti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin son yıllarda birbirinden değerli projelere imza attığına da dikkat çeken Hasyüncü; “Bizler bölgemiz ve sanayicimiz adına en güzel ve en yeni projeleri Kayserimize kazandırmaya devam ediyoruz. Güneş enerjisi santrali için uzun süre araştırma yaptık ve bölgenin de menfaatlerini düşünerek ilk olarak kendi tekstil fabrikamda 2014 yılında bir güneş enerji sistemi kurdum. Performans olarak yılda bin 560 saati yakaladık. Elde edilen rakamlar memnun edici boyutta olunca Organize Sanayi Bölgemiz’e de yatırım için başvuruda bulunduk. Bizler tüm bu projeleri geliştirirken sadece sanayicimizin ve ülkemizin çıkarlarını düşündük. Enerjide dışa bağımlı olduğumuz bir dönemde Türkiye’nin en büyük solar parkını bölgemize kazandırmak hem beni hem de yönetim kurulumuzu son derece memnun etti” diye konuştu.

“Tesis, ülkemizdeki diğer OSB’lere de örnek olacaktır”

GES’lerin önemine vurgu yapan Kayseri Valisi Orhan Düzgün iseaçılışta yaptığı konuşmada, Anadolu’da sanayileşmenin öncüsü Kayseri’nin artık farklı konularda da öncülük yapmaya başladığını ifade ederek, açılışı gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin sanayiciler ve Kayseri için hayırlı olması temennisinde bulundu. Yeni ve farklı bir proje ortaya çıktığında insanların endişe ve şüphe ile yaklaştığını belirten Vali Düzgün, güzel örnekler ortaya çıktığında, verimlilik ve faydaları görüldüğünde insanların daha kolaylıkla ve rahatlıkla yatırıma yöneldiğini dile getirerek, şöyle konuştu: “Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin güneş panelleri de Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerimiz için ve diğer güneş enerjisi konusunda yatırım yapmak isteyen müteşebbisler için de güzel bir örnek olacak ve inanıyorum ki Türkiye’nin dört bir tarafından yatırımcılarımız, sanayicilerimiz gelip buradaki bu güzel örneği görecekler. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nden sonra Mimar Sinan ve İncesu Organize Sanayi Bölgeleri’nde de güneş enerjisinin kurulması yönünde de çalışmalar devam ediyor. Kısa zaman içerisinde onları da sanayicilerimiz hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, 2 yıl önce açılan atıksu arıtma tesisleri ve güneş enerjisi santralleri ile çevre dostu bir organize sanayi bölgesi olduğunu göstermiş oldu. Atıksu arıtma tesisinin Çevre Bakanlığımızca ödüllendirilmesi ve güneş enerjisi santralimizin önde gelen çevre ve doğa dostu bir proje olarak hizmete sunulması Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin bu bakımdan diğer eşitlerine göre önde gittiğinin güzel bir göstergesidir.

  

Tesisin PV kabloları, kontakt ve konnektörlerini Prysmian Group Türkiye temin ediyor

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan 18 MegaWatt-Peak enerji üretim kapasitesiyle, sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayacak güneş enerjisi tesisinin kabloları Prysmian Group Türkiye tarafından tedarik edildi. Tamamı devreye alındığında 18 MW’lık enerji üretecek tesisinin, 7 MW’lık ilk ayağı devreye girdi. Prysmian Group Türkiye’nin fotovoltaik (PV) kablolarıyla birlikte, kontakt ve konnektörlerini de temin edeceği, minimum 25 yıl ömürlü 18 MW'lık tesis sayesinde, yılda yaklaşık 25.000 MW enerji tasarrufu sağlanacak. Yıllık 36.665 ağaç kurtarılarak, 12,833 tonluk CO2 salınımının önüne geçilecek.  “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonu kapsamında ülke çapında önemli projelerde yer alan Prysmian Group Türkiye, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi’ne, Almanya’da üretimi tamamlanan 160 km uzunluğundaki kabloları, santralin ihtiyacı doğrultusunda, parça parça tedarik ediyor.

Konuya ilgili bilgi veren Türk Prysmian OEM & Özel Kablolar Satış Direktörü İlhan Öztürk, “Prysmian Group güneş enerjisi sektöründe tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’deki projelerde de güvenilir ve uzun ömürlü ürünleri ve çözümleri ile projelerin tercih edilen lider markası olma özelliğini koruyor. Bu sektörde diğer ülkelerdeki tecrübemizi, iş yaptığımız partner firmalarımız ile paylaşarak, onların da işlerine değer katmak için tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Ülkemizde gelişmekte olan bu ve bunun gibi sektörlerin en başından itibaren altyapısının sağlam olması, daha sonra yaşanabilecek problemlerin önüne geçilmesi açısından da oldukça önemli bir faktördür. Prysmian ürünleri daha önce uzun yıllar kullanılmış, kullanım sonrası performansları test edilmiş ve onaylanmış ürünlerdir. Yapmış olduğumuz bu testler bize ürünlerimizin TÜV şartlarının çok üzerinde performans verdiğini ve dolayısıyla ömrünün de istenilenin çok üzerinde olduğunu göstermiştir. Biz, güneş enerjisi için sunduğumuz kablo çözümlerini sadece TÜV ile sınırlamayıp, ayrıca daha da zorlayıcı olması amacı ile VDE uygunluğu ile de sertifikalandırıyoruz. Böylelikle hem sertifikasyon, hem de gerçek saha şartlarında test edilmiş ürünler ve gerekse geçmiş tecrübelerimizle müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ederken, ayrıca rakiplerimize göre her anlamda farklılaşıyoruz” şeklinde konuştu.


Etiketler


Slider Altına