Havalimanlarının Güneş Panelleriyle Kaplanması 100.000 Eve Enerji Sağlayabilir

23 Mayıs 2021 Dergi: Mayıs-Haziran 2021

Bilim insanları, havalimanlarının çatılarına yerleştirilebilecek büyük güneş panellerinin kullanımıyla 100.000’den fazla eve enerji sağlama potansiyeline sahip olduğunu keşfetti.

Euronews’te yer alan habere göre; Avustralya’da RMIT Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, konut tipi güneş panellerinin havalimanları gibi büyük açık hava binalarının üzerindeki paneller kadar enerji üretmediğini keşfetti.

Evlerin üstüne daha küçük paneller yerleştirmek yerine, havalimanı çatılarının üzerine güneş panelleri yerleştirerek, ülkenin sıfır emisyonlu bir ekonomiye çok daha hızlı ulaşabileceği umut ediliyor. 

Araştırmacı Dr. Chayn Sun, ortaya çıkardıkları şeyin Avustralya’nın güneş radyasyonunu iyi bir şekilde kullanma potansiyeli bıraktığını söylüyor. Sun, “Avustralya çok fazla güneş radyasyonu alıyor, bu nedenle ülkedeki her havalimanı doğru tipte güneş panellerinin kurulmasından fayda sağlayacaktır. Aynı şey dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan birçok havalimanı ve büyük bina için de söylenebilir” diyor.

Avustralya’da devlete ait sadece 21 havalimanına güneş panelleri yerleştirilerek, Bendigo, Victoria, Güney Avustralya’da bulunan 17.000 konut tipi güneş panelinin mevcut üretiminden 10 kat daha fazla enerji üretilebilir.

Tek başına Perth Havalimanı, Bendigo’da kullanılan güneş enerjisinin iki katı kadar güneş enerjisi üretmek için çatısında yeterli alana sahiptir.

Ekip, bu yeni projenin sera gazı emisyonlarını yılda 152 kiloton azaltma potansiyeline sahip olduğunu keşfetti, bu da 71.000 arabayı yoldan çıkarmaya eşdeğer.

Tabii ki, daha fazla güneş paneli, ülkede daha az kömür yakılması anlamına da geliyor. Dr. Sun, Avustralya’nın enerjisini tamamen güneş enerjisine çevirmeye karar vermesi halinde, her yıl “63 kiloton kömürün” yanmaktan kurtulabileceğini iddia ediyor.

“Bu yeni proje, sera gazı emisyonlarını yılda 152 kiloton azaltma potansiyeline sahiptir.”

Genel olarak araştırmacılar, çalışmanın Avustralya’nın gelecekteki çevre ve enerji politikalarının havalimanlarında ve diğer büyük binalarda güneş panellerini içerecek şekilde kapsama alanı olduğu anlamına geldiğini buldu.

Havalimanları iklim krizinde nasıl bir rol oynuyor?

Havalimanları, yüksek emisyon seviyeleri, gürültü sorunları, genel arazi kullanımı ve yüksek enerji tüketimi nedeniyle ısınan bir çevre sorunu olarak kabul ediliyor. Hem yerdeki hem de havadaki uçaklardan gelen emisyonlar, genel hava kalitesini, iklimi ve ozonu etkileyen kirletici madde seviyelerinin yükselmesine sebep oluyor. 

Hangi ülkeler havalimanlarında güneş panelleri kullanıyor?

  • Melbourne Havalimanı, Avustralya: Ülkenin en büyük güneş enerjisi çiftliğine ev sahipliği yapan Melbourne Havalimanı, yaklaşık 26 futbol sahası büyüklüğünde bir güneş enerjisi çiftliğine sahip. Çiftlik şu anda, havalimanının yıllık enerji kullanımının yalnızca yüzde 15 ila 20’sini dengeliyor.
  • Cochin Uluslararası Havalimanı, Hindistan: Ağustos 2015’te Cochin Uluslararası Havalimanı, 7,29 milyon €’luk bir maliyetle 46.000’den fazla panelin kurulmasıyla tek başına güneş enerjisi ile çalışmaya başladı. Sağlanan güneş enerjisi, devletin enerjisinin bir kısmının yanı sıra havalimanına enerji sağlamak için fazlasıyla yeterli. Havalimanının tamamlanma tarihinden itibaren 25 yıl içinde 300.000 metrik ton CO2 tasarrufu yapması bekleniyor.
  • Edmonton Uluslararası Havaalimanı, Kanada: 2020 yılında tanıtılan Edmonton, 300.000’den fazla panel ve yalnızca havalimanına değil, aynı zamanda yerel bölgedeki 28.000 eve enerji verecek kadar yeterli enerjiye sahip dünyanın en büyük havalimanı güneş enerjisi çiftliğini kurmak istediğini belirtti.