Apple 4,7 Milyar Dolarlık Yeşil Tahvil ile 1,2 Gigawatt Temiz Enerji Üretilmesini Sağlıyor

21 Mart 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Apple’ın planlanan 4,7 milyar dolarlık Yeşil Tahvil harcaması kapsamında yeni tamamlanan yenilenebilir enerji projeleri, yerel topluluklara temiz enerji sağlarken karbon emisyonlarını da azaltıyor. Apple 2020’de 17 Yeşil Tahvil projesine finansman sağladı. Bu projeler yılda ortalama 921.000 ton karbon emisyonunu önleyecek. Bu miktar, yaklaşık 200.000 aracın trafikten çekilmesine eşit. Projeler tüm dünyada 1,2 gigawatt yenilenebilir enerji üretilmesini sağlayacak. Apple da geçen yıl boyunca Nevada, Illinois, Virginia ve Danimarka’da kurduğu yenilenebilir enerji tesislerinden elde edilen 350 megawatt’tan fazla enerjiyle bu toplama katkıda bulunacak. Apple, özel sektörde en yüksek miktarda Yeşil Tahvil çıkaran şirketler arasında yer alıyor.

“Apple, çalıştığımız yerlerdeki toplulukları destekleyen çözümlerle, hepimizin paylaştığı bu gezegeni korumaya kararlı” diyen Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmek için elimizden geleni yapma sorumluluğunu taşıyoruz. Yeşil Tahvil satışlarından elde ettiğimiz gelirle yaptığımız 4,7 milyar dolarlık yatırım, bu çalışmalarımızda önemli bir faktör olarak rol oynuyor. Sonuç olarak temiz enerji, iyi bir iş faaliyeti.”

2015’te Paris’te düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP21) tarihi önem taşıyan iklim değişikliği sözleşmesinin imzalanmasından bu yana Apple, üç defa çıkardığı Yeşil Tahvillerden elde edilen gelirlerle, karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik küresel çalışmaları destekleyecek yatırımlar gerçekleştirdi. Şirket, Şubat 2016’da 1,5 milyar dolarlık ilk Yeşil Tahvilini çıkardı. Eski ABD Yönetiminin COP21’de yapılan sözleşmeden çekilmeye dair niyetini açıklamasından sonra, Haziran 2017’de şirkete ait 1 milyar dolarlık ikinci Yeşil Tahvil çıkarıldı. Apple 2019’un Kasım ayında üçüncü Yeşil Tahvil setini çıkardı. Avrupa’da çıkarılan ilk tahvili kapsayan bu set, her biri 1 milyar Euro değerinde iki tahvilden (toplam yaklaşık 2,2 milyar ABD doları) oluşuyordu.

Apple’ın Yeşil Tahvil Etki Raporu’nda ayrıntılarıyla açıklanan projelere ek olarak şirket, düşük karbon tasarımı ve mühendisliğini, enerji verimliliğini, yenilenebilir enerjiyi, karbon azaltmayı ve karbon ayırmayı destekleyen yeni projelere finansman sağlamaya devam etti. Toplam Yeşil Tahvil harcamasının yarısından fazlasına eşit olan 2,8 milyar doları bu projelere tahsis eden Apple, karbon emisyonlarını ele alan projelere yatırım yapmayı sürdürecek. Şirket, geçen Temmuz ayında 2030 yılına kadar tüm işleri, üretim tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüsü genelinde karbon nötr olmayı planladığını duyurdu. Tüm dünyadaki kurumsal operasyonlarında şimdiden karbon nötr olan Apple’ın bu yeni taahhüdü, 2030 yılına gelindiğinde, satılan her bir Apple aygıtının iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olacağı anlamına geliyor.

2014 yılından bu yana Apple’ın tüm veri merkezleri yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanıyor.

Reno, Nevada dışındaki tesis içi güneş enerjisi projesi: Reno Teknoloji Parkı’nda bulunan 73 hektarlık bir tesis, şimdi Apple’ın Nevada’daki veri merkezine enerji sağlıyor. Solar-Builder dergisi tarafından “Yılın Kamu Hizmeti Ölçekli Projesi” seçilen proje, temiz enerji üretimi alanında 236 iş olanağı yarattı. Bu işlerin yüzde 90’ından fazlasında Nevada’da yaşayan kişiler çalışıyor. Proje ayrıca Washoe Bölgesi’ne yapılan, 60 milyon dolardan fazla değere sahip bir yatırımı temsil ediyor. Apple’ın Nevada’da 270 megawatt yenilenebilir enerji sağlayan diğer üç projesine eklenen bu tesis, şirkete 50 megawatt yenilenebilir enerji sağlıyor.Slider Altına