Google 2017 yılında, tüm küresel elektrik kullanımının %100’ünü yenilenebilir enerji kaynakları ile “eşleştirme” hedefine ulaştığını açıkladı.

09 Nis 2018

google yenilenebilir enerji

Bir blogda yer alıyan yazısında Google’ın Teknik Altyapı Başkan Yardımcısı Urs Hölzle, rüzgâr ve güneş projelerinin planlandığı gibi yapıldığına dikkat çekti, şirketin tükettiği her kilovat saat enerji için bir kilovat saat rüzgâr veya güneş enerjisi satın aldığını belirtti.

Hölzle; “Enerji kullanımımızı yenilenebilir kaynaklarla eşleştirdiğimizi söylüyoruz, çünkü bizim ölçeğimizdeki bir şirketin enerji gereksinimini yüzde 100 yenilenebilir kaynaktan elde etmesi mümkün değil. Tükettiğimiz her kilovat saat enerji için, bir yerdeki bir elektrik şebekesine, eşdeğer bir kilowatt-saat yenilenebilir enerji ekliyoruz. Ancak bu yenilenebilir enerji, veri merkezlerimizi ve ofislerimizi yürüttüğümüz yerden farklı bir yerde veya farklı bir zamanda üretilebilir. Bizim için önemli olan, elektrik sistemine yeni temiz enerji kaynakları kazandırdığımız ve bu yenilenebilir enerjiyi, küresel olarak yıllık tüketimimiz ile aynı miktarda satın aldığımızdır.”

Blog, Google’ın şu anda 3 GW kapasitede yenilenebilir enerji satın almak için sözleşmeleri olduğunu ve bu hacmin diğer kurumsal yenilenebilir enerji alıcılardan çok daha fazlasını temsil ettiğini kaydediyor. Şirketin dünya çapında daha fazla veri merkezi ve ofis kurmayı planladığı biliniyor ve böylece Google’ın daha fazla yenilenebilir enerji sözleşmeleri imzalamaya devam etmesi bekleniyor.

https://solarindustrymag.com/google-officially-matches-all-electricity-use-with-renewables