Gençlerin sesi iklim değişikliğine “dur” diyecek mi?

30 Eylül 2019 Dergi: Eylül-Ekim 2019

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in 2018 yılının Ağustos ayında başlattığı “iklim için okul grevleri” tüm dünyaya yayıldı. İklim krizine dikkat çekmek için 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde iki büyük iklim grevi gerçekleştirilirken, 20-27 Eylül Küresel İklim Grevi Haftası nedeniyle 20 Eylül’de de grev çağrısı yapıldı. Bu kapsamda 137 ülkede eylem ve etkinlikler düzenlendi ve bu grevlere genç eylemcilerin yanı sıra yetişkinler ve şirketler de katıldı. 

Gençler, ekolojik bir krizin parçası olan iklim sorununa ilişkin acil ve somut önlemler almayan hükümetlere karşı ayağa kalkıyorlar ve bu duruma yönelik tepkide bulunuyorlar. 23 Eylül’de yapılan BM İklim Zirvesi öncesi 20 Eylül’de gerçekleşen iklim grevlerine 163 ülkede 4 milyonun üzerinde kişi katıldı. 

Birleşmiş Milletler İklim Hareketi Zirvesi Newyork’ta gerçekleştirilirken, çeşitli zirvelerde konuşma yapan ve bu eylemleri başlatan İsveçli öğrenci Greta Thunberg de bu zirvede hükümet yetkililerine yaptığı seslenişi ile dikkat çekti. 
Thunberg, "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret. Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Gerçekten durumun ciddiyetini anlıyorsanız ve halen harekete geçmiyorsanız bu şeytan olduğunuzu gösterir ama buna inanmak istemiyorum... Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak" dedi.
Greta, çocuk yaşında dünyaya ders niteliğinde şeyler söylüyor. 
Özetle, dünyanın gidişatı paranızdan, hırsınızdan, yaptığınız hesaplardan çok daha önemli diyor.
Ve çok da haklı…

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle.

Didem Taşbaşı

didemtasbasi@dogayayin.com