Solarex İstanbul, güneş enerjisi sektörünü aynı çatı altında topladı

01 Haziran 2017 Dergi: Mayıs-Haziran 2017

Güneş enerjisi sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan Solarex İstanbul, bu yıl da bu tavrından ödün vermedi. Fuarı, 20 binden fazla kişi ziyaret etti.

Türkiye; hızla artan nüfusu, avantajlı coğrafyası, avantajlı coğrafyanın ihracata katkıları ile dünya çapındaki gelişimini sürdürüyor. Ülkemizde harekete geçen en önemli sektörlerden biri de hiç kuşkusuz güneş enerjisi sektörü. Son yıllarda güneş enerjisi sektöründe yaşanan gelişmeler, yenilikler ve sektörün örnek dayanışması, güneş enerjisi sektörünü olumlu yönde etkileyen diğer faktörler oldu.

Bir diğer faktör de organize edilen fuarlar. Bu fuarların en önemlilerinden biri olan Solarex İstanbul Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı, bu yıl da sektör temsilcilerinin buluştuğu bir platform oldu. Voli Fuar tarafından 6-8 Nisan tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Solarex İstanbul 2017, güneş enerjisi sektörünü bir kez daha bir araya getirmiş olması bakımından değerliydi. 160’ı yurt içi, 42’si ise yurt dışı olmak üzere toplamda 202 katılımcının iştirak ettiği fuarı, toplam 20 bin 158 kişi ziyaret etti. Bu rakamın 6 bin 298’ini yabancı ziyaretçiler oluşturdu. Ziyaretçi profili şöyle şekillendi: özel sektör, siyaset, kamu kurumları, akademi ve basın, satış pazarlama yöneticileri, teknik danışmanlar, uzmanlar, mühendisler, üst düzey yöneticiler, proje gerçekleştirmek isteyen farklı sektörlerden ticari alıcılar, iş adamları, yatırımcılar, sanayi satın alma yöneticileri ve yetkilileri, acente ve distribütörler, distribütörlük ve bayilik almak isteyen firmalar, ticaret odaları ve sektör kurumları.

Solarex İstanbul 2017’ye katılan 202 firmanın hareket alanını üç farklı gruba ayırmak mümkün:

Fotovoltaikler

Hücreler, modüller, inverterler (evirici), ölçme ve kontrol teknolojileri, şarj cihazları, piller, kablolar, konnektörler, bağlantı kutuları, güneş takip sistemleri, kurulum aparatları, bina entegre çözümler (BIPV), “Stand Alone” sistemler, güneş enerji santralleri, enerji depolama sistemleri, EPC firmaları, jel aküler, solar kablolar, anahtar teslim on-grid off-grid sistemler, solar pompalar, kojenerasyon, regülatörler, solar aydınlatma, güç kaynakları, güneşle çalışan tüketici ürünleri, waferlar, malzeme ve üretim ekipmanları.

Termal teknolojileri

Soğurucular, kaplamalar, kollektörler, bağlantı parçaları, genleşme tankları, degazörler, ısı transferi akışkanları, ölçme ve kontrol teknolojisi, montaj sistemleri, depolama tankları, üretim teknolojileri ve ekipmanları, havalandırma, soğutma, bina entegre çözümler, ısıl işlem, güneş termal enerji santralleri.

Diğerleri

Araştırma ve geliştirme, test enstitüleri, sektörel basın ve diğer yayıncılar, eğitim, finansman, organizasyonlar, dernekler, sigortacılar, üniversiteler, danışmanlar.

 Slider Altına