GE, Jenbacher J920 Gaz Motoru’nu tanıttı

26 Haziran 2015 Dergi: Mayıs-Haziran 2015

General Electric (GE) Türkiye,  bu yıl ICCI 2015 kapsamında düzenlediği basın toplantısıyla, kendi sınıfında dünyanın en büyük enerji verimliliğine sahip gaz motoru olduğu belirtilen “GE Jenbacher J920 Gaz Motoru”nu Türkiye’de ilk kez tanıttı. Toplantıya GE Power & Water (GE Elektrik Üretim ve Arıtma Teknolojileri ) Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe ve GE Dağıtılmış Enerji Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Pınar Sargın katıldılar.

 “GE 9HA gaz motorları ile % 61’in üzerinde verimlilik sağlıyoruz”

Toplantıda GE’nin Türkiye’deki varlığının 1948’li yıllara kadar uzandığını dile getirerek, Türkiye’deki elektrik üretiminin, % 25-30’unun GE teknolojileri kullanılarak üretildiğini belirten GE Elektrik Üretim ve Arıtma Teknolojileri Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe, Türkiye’deki gaz türbinlerinin yarısından fazlasının da GE gaz türbinleri olduğunu söyledi. Maltepe, enerjisini dışardan alan Türkiye gibi ülkelerde enerji verimliliğinin de çok önemli bir konu haline geldiğini vurgulayarak, GE’nin gaz türbinleri ve verimlilik artışları hakkında açıklamalarda bulundu. Maltepe şöyle konuştu: “GE’nin 9HA dediğimiz bir gaz türbini teknolojisi var. Bunun da 9HA01 ve 9HA02 dediğimiz iki modeli var. 9HA01 kombine çevrimli gaz türbini; atık ısı ve buhar türbini bileşiğinden 600 MW’ın biraz üzerinde bir üretim yapıyor. 9HA02 ise 700 MW’ın biraz üzerinde bir üretim yapıyor. Bunlarla da % 61’in üzerinde verimlilik sağlayabiliyoruz. Yüzde 61 çok önemli bir rakam, uzun yıllar sınır % 60’tı. Bu oran da on sene kadar önce GE’nin 9H dediğimiz teknolojisiyle elde edilmişti. Bu türbinlerde o kadar yüksek ısı var ki, buharla metal soğutuluyordu. 9HA dediğimizde ise buharla soğutma yerine hava ile soğutma yapılıyor. Hava ile soğutulduğu için de bazı maliyetleri düşük oluyor ve daha fazla esneklik sağlıyor. Bu yüzden de teknolojimizi yenileyip, 9H’tan 9HA’ya geçtik. Gaz motorları dünyadaki elektrik üretim tesisleri için ciddi esneklik sağlayan sistemlerdir. Bilindiği gibi elektriği ürettiğiniz anda tüketmek, tükettiğiniz anda da üretmek zorundasınız. Dolayısıyla elektrik üretim artışlarına ve azalmalarına hazır olmanız gerekiyor. Ayrıca sisteme daha fazla yenilenebilir enerji girdiğinde üretimi tahmin etmek de gittikçe zorlaşan bir konudur. Rüzgar estiğinde türbin enerji üretiyor, güneş olduğunda elektrik üretiyor. Su aktığında özellikle akarsu tipi santrallerde elektrik üretiliyor. O nedenle esnek çalışabilen gerektiğinde giriş çıkış izni veren sistemlere ihtiyaç var. Dolayısıyla dağıtılmış enerji yönetimine izin veren gaz türbin teknolojilerine ihtiyaç var.  9HA’lar da bu türden en esnek türbinlerdir. Halen Türkiye pazarında bu ürünlere ilişkin yaptığımız kontrat görüşmeleri var ama henüz bitmediği için isim veremiyorum. Yakın zamanda bir açıklama yapmayı umuyoruz”.

“En son 3.2 MW’lık türbinlerimizi pazara sunduk”

Türkiye’de 600 MW’ın üzerinde GE rüzgar türbininin işletmede olduğunu, son dönemde de 200 MW’lık yeni sipariş aldıklarını da anlatan Maltepe, GE’nin Türkiye’deki rüzgar enerjisi faaliyetlerine ilişkin de şu bilgileri verdi:  “Rüzgar türbinlerinde son dönemde model değişiklikleri yapıyoruz. En son 3.2 MW’lık türbinlerimizi pazara sunduk. 103 metre rotor çapı var. Yüksek rüzgar hızı olan santraller için çok uygun. Özellikle Türkiye’nin batı kıyılarında rüzgarın iyi olduğu yerlerde çok yüksek verim sağlıyor. Bu ürün bazında dünyanın ilk uygulamasını Biga Balıkesir’de İçdaş ile birlikte, 60 MW olarak yapıyoruz. Bu sene başlıyoruz ve önümüzdeki sene bitecek. Bundan büyük gurur duyuyoruz. Bu türbini başka projelere de sattık ama ilk tesis olduğu için Biga RES’i çok önemsiyoruz”.

GE’nin yazılım geliştirme konusundaki yeni çalışmalarına da değinen Mete Maltepe, stratejik olarak özellikle endüstriyel internet konusuna çok büyük yatırımlar yaptıklarını dile getirerek şöyle devam etti: “Californiya San Ramon silikon vadisinde yazılım geliştirme konusunda ciddi bir merkez kuruldu. Bu konuda 1 milyar Dolar’ın üzerinde yatırım yapıldı. Ve bizim sattığımız makinaların daha verimli, daha esnek ve daha kalıcı olabilmesi için internet üzerinden yazılım teknolojileri geliştiriliyor. Burada endüstriyel internetin IOS’u olma iddiasıyla hem GE’nin kullanabileceği hem de başka yazılım firmalarının kullanabileceği platformlar üzerinde çalışılıyor. Bu alanda çok büyük hedeflerimiz var. Müşterilerimize sunduğumuz ekipmanların daha verimli daha esnek daha az duraklamayla çalışmasını sağlayacak internet teknolojilerine yatırım yapıyoruz”.

 “J920 Jenbacher gaz motoru, % 90’ın üzerinde verimlilik sunuyor”

GE Dağıtılmış Enerji Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Pınar Sargın da Distributed Power yani dağıtılmış enerji olarak tanımlanan, şebekenin olup olmamasına bağlı olmaksızın, ihtiyacın olduğu yerde elektrik üretiminin yapılabilmesinin  önemine değinerek GE’nin dağıtılmış enerji grubundaki ürün profilleri hakkında bilgi verdi. “Dağıtılmış enerji gurubunda 100 kW’tan 120 MW’a kadar Gaz motorları ve uçak motorlarından üretilmiş aero-derivatif dediğimiz gaz türbinlerimiz bulunuyor.  Ticari adı Jenbacher ve Waukesha dediğimiz gaz motorlarımız var. Tüm dünyada 170 ülkenin üzerinde servis veriyoruz. 5 binin üzerinde çalışanımız var. Kurulu gücümüz gaz motorları ve uçak motorları üniteleri olarak toplam 38 binin üzerinde. GE’nin 100 kW ile 116 MW arasında değişen Dağıtılmış Enerji elektrik üretim portföyü, 3 GW’ı aşan kurulu kapasite sağlayan 60’ın üzerinde aeroderivatif gaz türbini ve 250’den fazla Jenbacher gaz motoruyla Türkiye elektrik şebekesinin başlıca dayanaklarından biri haline gelmiş durumda.

Mete Bey’in de söylediği gibi Türkiye gibi gazı dışarıdan aldığımız ve gaz fiyatlarının sürekli arttığı ülkelerde enerji verimliliği çok çok önemli. Dolayısıyla dağıtılmış enerjinin en büyük amacı bu sektöre hizmet etmek, bu sebeple, bizim 2 sene önce lansmanını yaptığımız, J920 FleXtra gaz motoru ünitesini sizlere anlatmak istiyorum. GE’nin Dağıtılmış Enerji portföyünde yer alan en yeni ve en güçlü ürünlerden biri olarak kendi motor sınıfında mevcut olan en iyi elektriksel verimliliklerden birine sahip. J920 FleXtra, 10 MW gaz motorları platformunda bir ilk olan % 50,1’lik verimliliğiyle bir tesisin yaşam ömrü boyunca yüksek yakıt tasarrufu sağlıyor. Örneğin 100 MW’lik bir tesis için yaşam ömrü boyunca 20 milyon Euro’ya kadar tasarruf sağlıyor. J920 FleXtra sınıfında, iki aşamalı turboşarj (hava sıkıştırma) sistemine sahip şu andaki tek motor. Tek aşamalı turboşarja sahip pistonlu motorlara göre elektriksel açıdan % 3 puan daha verimli. Çok çabuk start-up yapabiliyorsunuz, 5 dakika içerisinde tam yüke gelebiliyorsunuz. Kısa sürede tam yük alma ve atma kapasitesi var. Bu ne demektir? Eğer şebekenizde herhangi bir voltaj düşüklüğü olduğunda ya da herhangi bir sorun çıktığında, kısa sürede sisteme girip elektrik üretebileceksiniz demektir. Sınıfında verimliliği en yüksek olan motordur. Yaklaşık % 2’lik bir verimlilik artışı sağlıyor. Bu da az önceki örnekte de belirttiğim gibi 100 MW’lık bir tesiste yaklaşık 20 milyon Euro yakıt tasarrufu demektir”.

“Yüksek Sistem Güvenilirliği”

Özellikle rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kurulumlarının giderek artması, değişken üretimlerin dengelenmesi ihtiyacını artırırken,  güvenilir bir şebeke yapısının oluşturulabilmesi için de yük merkezlerine yakın ve daha fazla esnekliğe sahip dağıtılmış enerji üretimine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Pınar Sargın; “Dağıtılmış enerji üretim teknolojilerinin bir ürünü olan ve yüksek verimlilik ve esneklik sağlayan GE J920 FleXtra gaz motoru ile Türkiye’deki elektrik şebekesi de daha dengeli ve güvenilir bir hale gelecektir. Şebeke operatörleri, sistem düzensizliklerini yönetip, operasyonel kesintilere karşı da yedek güç koruması elde edebilirler” dedi. Sargın J920 FleXtra’nın sağladığı diğer avantajlar hakkında da şu bilgileri verdi:

-  Yüzde  90 ve üzerinde yüksek elektrik ve birleşik Isı ve güç verimliliği (CHP kojenerasyon)

-  Entegre ısı eşanjörleri hem sıcak su, hem de buhar üretimi uygulamaları için düşük maliyetli, yüksek kojenerasyon verimliliği sağlar.

- 5 dakikanın altında tam yüke çıkma özelliğine sahip esnek işletim, yatırımcılara gün öncesi, dengeleme ve yardımcı hizmetler piyasaları gibi çeşitli elektrik piyasalarında karlı ticari
  faaliyette bulunma imkanı sağlar.

- Çoklu ünitelere sahip J920 enerji santralleri, operatörlere verimlilik kaybı yaşamadan geniş enerji blokları ile dağıtım esnekliği tanır.

J920 FleXtra, Almanya Rosenheim’ın elektriğinin % 40’ını karşılıyor

Bugüne kadar J920 FleXtra ünitelerinden dünyada 8 tane ünite sattıklarını anlatan ve bunlardan ikisini Almanya’ya, bir üniteyi de Amerika Birleşik Devletleri’ne verdiklerini anlatan Sargın, Türkiye’de henüz J920 satışı olmadığını ancak Türkiye’yi hedef ülke olarak seçtiklerini söyledi. Pınar Sargın, Almanya Rosenheim Belediyesi’nde kullanılan J920 FleXtra ünitesi ve üretimi hakkında da şu açıklamalarda bulundu: “Rosenheim’da bulunan Stadtwerke Rosenheim kentsel birleşik üretim santralinin büyütülmesi kapsamında üç GE Tip 6 gaz motoru ve bir atık yakma santraline eklenen bir J920 FleXtra CHP ünitesi sayesinde şehrin gereksinim duyduğu elektriğin %40’ı, ısının ise %20’si karşılanıyor.

Hamburg’da bulunan HanseWerk Natur GmbH, Kuzey Amerika’nın en büyük gaz motoru temelli kojenerasyon santralini inşa ediyor. Merkezinde bir J920 FleXtra gaz motoru yer alan 9,5 MW’lik santral, Doğu Hamburg’a 21.500’ün üzerinde haneye yetecek kadar elektrik sağlayacak. Bu santral % 95’i aşan toplam verimlilik ile bölgesel ısıtma için sıcak su temin eden çok yenilikçi bir birleşik ısı ve güç çözümüyle yapılandırıldı. Bağımsız enerji üreticisi Sky Global Partners, GE ile 60 Hz’lik bir uygulamada J920 FleXtra teknolojisinin Kuzey Amerika’daki ilk kurulumu için bir araya gelecek. Columbus, Texas’ta bulunan 50 MW’lik tesise 6 motor güç verecek ve yerel bir dağıtım şirketi yük dengeleme odaklı elektrik üretecek. GE’nin ön plana çıkan J920 FleXtra gaz motorunu da içeren Dağıtılmış Enerji portföyü, açık biçimde Türkiye’nin de ihtiyacı olan hızlı, esnek, uygun maliyetli ve verimli enerji çözümlerini sağlamaya aday. 

“Türkiye J920 FleXtra için hedef ülkelerimizden biri”

Basın toplantısıyla tanıtımı gerçekleştirilen J920 FleXtra için Türkiye’yi önemli hedef ülkelerden biri olarak seçtiklerini anlatan yetkililer, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtladılar. Bir basın mensubunun; -“Türkiye’de doğalgaz santrallerinin artışına sıcak bakılmadığını belirterek, J920 FleXtra için pazarı nerede görüyorsunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdiler:  

Pınar Sargın. Türkiye’de önemli bazı alanlarda pazar değerlendirmesi yapıyoruz. Örneğin kojenerasyon uygulamalarında verimlilik artırıcı yenileme çalışmalarını değerlendiriyoruz. Bizim J920, kojen uygulamalarında örneğin Almanya’daki uygulamada da görüldüğü gibi verimliliğimiz % 90’ın üzerindedir. Dolayısıyla J920 kojen uygulamaları için bire bir uygundur. İkincisi yedekle uygulamaları için çok esnek ve verimlilik artırıcı çözümler sunar. Örneğin bir yenilenebilir enerji sahanız varsa orada rüzgar olduğu zaman enerji üretebiliyorsunuz, rüzgar olmadığı zaman ancak yedek üniteniz varsa enerji üretebiliyorsunuz. J920 üniteleri burada en büyük pazarı sağlıyor. Bu bağlamda geçen sene Amerika’ya sattığımız ünitelerin tamamı pik yük kullanımında sahada var olan üniteleri yedeklemek için kullanıldı.

Mete Maltepe. Gaz türbinleri konusunu biraz geniş açıdan değerlendirecek olursak, şöyle bir durum var. Türkiye’de bir sürü gaz türbini var ve bir sürü de bizim sağladığımız gaz türbinleri var. Ama her sene gaz türbini teknolojileri de gelişiyor. Çok eskiden alınmış gaz türbinleri bugünkü pazarda artık ekonomik olmayabiliyor. Dolayısıyla, burada Pınar Hanım’ın da dediği gibi iki alternatif var: Eski santralların iyileştirilmesi ve yedekleme yaparak esnek üretim sistemlerinin kurulması. Örneğin ENKA’nın İzmir, Adapazarı ve Gebze’deki 3 santralinde GE gaz türbinleri kullanılıyor. Onlarda bir iyileştirme (geliştirilmiş gaz yolu) yapıyoruz Burada var olan türbinlerin yeni teknolojilerle iyileştirilmesiyle hem üretim artıyor hem verimlilik artıyor daha da önemlisi bahsettiğimiz esneklik kazanılıyor. Bundan santrallerin çok daha düşük yüklerde de çalışabilmesini kastediyorum. Çünkü diyelim 100 MW’lık bir santraliniz var ve bazı teknolojilerde 60 MW’ın altına düştüğünüzde istemediğiniz salınımlar oluyor ve o yüzden kapatmak durumunda kalabiliyorsunuz. Oysa yeni teknolojilerle esneklik kazanıyor, daha düşük seviyelerde de santralinizi kapatmadan çalıştırabiliyorsunuz. Yani yük azken de çalıştırıp sonra tam yüke ihtiyacı olduğunda da rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz. Ancak bazı eski model türbinler var ki onları ne yapsanız, bu tür iyileştirmeleri yapamıyorsunuz.  O zaman da mecburen yenileriyle değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla yeni projelere her zaman ihtiyaç var. Bunun dışında bahsettiğimiz dağıtık enerji bağlamında gündeme geliyorlar ve daha da gelecekler. Örneğin bir fabrika sahibisiniz ve elektriğe ihtiyacınız var ve elektik fiyatınız dağıtım bölgesinin sanayiye verdiği elektrik fiyatı. Eğer siz kendi elektriğinizi üretirseniz ve doğru teknolojiyi kullanırsanız, maliyetiniz o fiyatın altında kalacaktır. Ayrıca buhar ihtiyacınız da varsa, buharı bu teknolojinin atık ısısıyla elde edebilirsiniz. Bu teknoloji % 90’lara varan verimlilik oranlarını buharın da kullanılmasıyla sağlıyor. Sonuçta yeni teknolojiyle her zaman daha iyisini elde etme imkanınız var. 

  

Yeni J920 Jenbacher gaz motoru ile uzun ömürlü enerji

Kolaylık, Kurulum ve Sürdürülebilirlik için Yenilikçi Tasarım

GE J920 Jenbacher gaz motoru, elektrik verimliliği konusunda sınıfının en iyisi olmakla beraber dayanıklılık, basit kurulum ve sürdürülebilirlik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Gaz motoru üç modülden oluşur. Bunlar jeneratör, motor ve turboşarj yardımcı modülüdür. Bu sayede yüksek kaliteli, ekipmanları önceden üretilmiş ve standartlaştırılmış bir jeneratör seti modülü elde edilir. Her modül fabrika testinden geçirilerek kurulum alanına ayrı parçalar halinde gönderilir ve yerinde kurulumu tamamlanır. Bu proses ile üretim süresinin kısaltılması sağlanmaktadır. Modüllerde ek olarak, tesis ile uyumlu çalışabilen ve kurulumları basitleştiren bu sayede tesisin toplam inşa süresini kısaltan standart arayüzler mevcuttur. Tesisin emreamadeliğini en üst düzeye çıkarmak için GE J920 Jenbacher gaz motoru, çalışma ve sürdürülebilirlik konusunda optimize edilmiştir.

Güç ünitesi

Güç ünitesi arıza sürelerinin kısaltılmasını sağlar. J920 güç ünitesi, motordaki çoğu parçanın demonte edilmesine gerek olmadan değiştirilebilir.

Bölümlendirilmiş kam mili

J920’de krank muhafazasının üst kısmında bulunan bakım penceresi sayesinde kolayca değiştirilebilen bölümlendirilmiş bir kam mili bulunur.

Bağlantılar

Modüler motor tasarımı sayesinde ünitelerin bağlantıları rahatlıkla demonte edilebilir. Önemli motor parçaları yerlerinde kalır ve parçalara ulaşım kolaydır.

Enerji Kaynaklarının En Verimli Biçimde Kullanılması
Yanma

GE 6 serisi gaz motorlarının yanma sisteminde elde ettiği derin tecrübesini göz önünde bulundurarak J920 Jenbacher ünitesini, geliştirilmiş ön yanma odası sistemi ve buji ateşlemesi ile donatmıştır.

Ayrıca J920 ünitesi uzun parça ömrü sağlayan en uygun koşulları da bünyesinde barındırmaktadır. Buna ek olarak, port enjeksiyonu ve silindirlere özel sensörler ile sağlanan bağımsız gaz karışımı, her bir silindirin en uygun performans ile çalışacak şekilde kumanda edilmesine olanak sağlamaktadır. J920 mekanik yapısı, yüksek eşik değerli ateşleme basıncına izin verebilecek şekilde tasarlanmıştır. En güncel Miller teknolojisi ve 2 kademeli turboşarj ünitesi ile birlikte J920 Jenbacher motor, sınıfında en üst düzey olan %48,7 değerinde elektrik verimliliği sağlar.

2 kademeli turboşarj

2 kademeli turboşarj tasarımı, ideal Miller teknolojisi ve yüksek güç yoğunluğu sağlamaktadır. Tek kademeli turboşarj ile karşılaştırıldığında, GE‘nin 2 kademeli turboşarj teknolojisi daha yüksek soğutma suyu sıcaklıkları sağlamakta bu sayede sıcak hava şartlarında da lokal enerji üretim projeleri için ideal çözüm haline gelmektedir. Kojenerasyon (CHP) uygulamaları, yüksek sıcaklıklarda ısının karıştırma yoluyla düşürülmesinden yararlanır. Bir başka avantaj ise yüksek rakımda performans kaybı olmamasıdır. Motor yönetim sistemi J920, motor ve tesis kumandalarını idare eden programlanabilir mantık birimine sahip, görüntüleme imkanı sunan, kapsamlı ve kanıtlanmış Jenbacher gaz motoru yönetim sistemi ile donatılmıştır. Tesisin sorunsuz işletilebilmesi için sistem özellikle koşula bağlı kontrol sistemini, bağımsız silindir dengelemesini, ana kumandaların optimizasyonu- korunması ve acil durum modunu desteklemektedir. Modül sisteminin bir parçası olarak, tüm yetkinlikler korunarak tasarlanan işlevlerin tamamı bütünsel bir bakış açısı ile geliştirilmiştir.

 Temel Elektrik İhtiyacını Karşılamaktan Çok Daha Fazlası
GE J920 Jenbacher gaz motoru, entegre enerji santrali, uzaktan enerji tedariği ve kojenerasyon sistemlerine (CHP) kadar farklı enerji santrali çözümlerini desteklemek üzere tasarlanmıştır.

Elektrik Santrali Çözümleri

J920, büyük ölçekte tasarlanan gaz motorlu enerji santralleri için idealdir. J920, kısa sürede teslim edilebilen, düşük kurulum maliyetli ve yüksek düzeyde standartlaştırılmış elektrik santrali konsepti sunar. Tesisin boyutları, fiili tesis tasarımı ve yerleşimi sizin özel gereksinimlerinize ve tesisin bulunduğu alana bağlı olmak ile beraber J920 tesis çözümü mümkün olan en kompakt alana kurulabilecek modüler sistem olarak geliştirilmiştir. Bu tasarım tüm çok motorlu konfigürasyonlarda kusursuz kurulum sağlar ve bu sayede 9,5 MW gaz motoru entegre enerji santralleri için sınıfının en yüksek elektrik verimliliği ile esnek boyutlarda kurulum seçenekleri sunar.

Çok motorlu konseptinin 5 dakikalık start-up süresi ile birleştirilmesi, sistemin baz yükten tam yük erişmesinde esnek ve istikrarlı operasyon süreci sağlamaktadır.

Kombine Isı ve Enerji

Ceket suyu, yağlama yağı ve intercooler ısısının, gaz motoru egzost ısısı ile birlikte tümüyle kullanılması, kombine ısı ve enerji tesisleri J920 gaz motoru ile birlikte kazançlı bir çözüm haline getirir. Sıcak su döngüsü, dönüş suyu 70°C ve sıcak su 90°C olacak biçimde tasarlandığında, toplam verimlilikte artış sağlanmaktadır. 2 kademeli turboşarj teknolojisi enerji ve ısı için %90‘ın üzerinde (tek aşamalı turboşarjlı gaz motoruna göre yaklaşık 3 puan daha fazla) toplam verimlilik sağlar. 

Kullanım Döngüsü Maliyetlerinin ve Çevreye Olan Etkisi

Yüksek oranda elektrik verimliliği elde edilmesi için tasarlanan GE J920 çözümleri, yakıt tüketimi, işletme maliyetleri ve CO2 emisyonu alanlarında maksimum kazanç elde etmenizi sağlar. J920 sınıfının en iyisi olan %48,7’lik elektrik verimi ile çalışması yaklaşık 76 milyon kWh’lik elektrik üretim kapasitesi sunar ve ortalama 18.500 haneye bir yıl boyunca yetecek enerji üretmenizi sağlar.

Benzer gaz motorlarına göre %1,5 daha fazla elektrik verimi sunan J920 gaz motoru ile tasarruf edeceğiniz noktalar şunlardır:

- Yılda 6,4 milyon kWh’nin üzerinde daha az doğal gaz tüketimi sayesinde  
  kWh başına 0,034 € doğal gaz fiyatı ile yılda 217.000 € tasarruf.

- Yılda yaklaşık 1.500 metrik ton daha az CO2 emisyonu. Bu değer, Avrupa
  trafiğindeki 800 otomobilin yıllık CO2 emisyonuna eş değerdir.

- J920 bir CHP çözümü olarak bir yıl boyunca, ısı ve elektriğin ayrı
  üretilmesi ile karşılaştırıldığında toplam %90’ın üzerinde verimlilik sağlar.

- 76.000 varil petrolün sağladığı enerjiye eş değer, 130 milyon kWh’tin
  üzerinde doğrudan enerji tasarrufu.

- Avrupa trafiğinde yer alan 4.100 otomobilin CO2 emisyonuna eş değer,
  7.800 metrik ton daha az CO2 emisyonu.


Etiketler