EIF 2016 sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi

28 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

EIF 2016 9. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı 3-4 Kasım tarihlerinde Ankara’da düzenlendi. Kongre ve fuar, enerji sektörü üst düzey şirket yöneticilerini, karar alıcıları, enerji sektörü kanaat önderlerini, sivil toplum kuruluşları yöneticilerini, akademisyenleri ve düzenleyici kuruluşları bir araya getirdi.

Kongre ve fuarın açılışını; TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Sayın Ziya Altunyaldız, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Sayın Besim Şişman ve Global Enerji Derneği – EIF Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Av. Çiğdem Şelli Dilek gerçekleştirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez yaptığı konuşmada türkiye’nin büyümesi için birkaç hususa dikkat etmek gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu: “Tüketim kadar üretebiliyor olmalıyız. Özel sektör hem içerde hem dışarda daha aktif olmalı. Enerji dünyası uzun dönemli değişime girdi. Daha çok istihdam daha düşük cari açık söz konusu. Yerli kaynaklar ve yerli teknolojiler önceliğimiz. Bu noktada YEKA Modeli çok önemli. Türkiye’de YEKA Modeli orta gelir düzeyinden kurtulması için çok önemli. Önceliğimiz teknoloji entegreli enerji yatırımları. Kendi kaynağımız olan kömür kalkınmada bir basamak. Rüzgâr da aynı şekilde. Doğalgazda da son 10 yılda en hareketli döneme girdik. Türkiye gaz ticaret platformu için düğmeye bastı. 2017’de bu platform hazır olacak. BOTAŞ ticareti bölgesel de oyuncu olacak. Dünya enerji sektöründe sarsılmayan taş kalmadı.  Pazarı büyütüp teknolojik lider olmak için çalışmalıyız”.

TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ise Türkiye’nin enerjide yeni politikalar belirlediğini ve reel politiği kazandırma ve dönüştürme çalışmaları yapıldığını söyledi. Enerjide son 13 yılda tüketimin 2.5 kat arttığına dikkat çeken Altunyaldız konuşmasına şöyle devam etti: “OECD içinde 1. olduk. Dünyada Çin’den sonra 2. olduk. Yenilenebilir enerjiye öncelik vermek zorundayız. Nükleer uzun dönem tartışılmasına rağmen özellikle Paris’ten sonra bizim için olmazsa olmaz oldu. Enerji arz güvenliği de bir o kadar önemli. Küresel enerjinin kuralları belirlenirken Türkiye Cumhuriyeti adımlarını doğru atmalı. Dönüşüme hızlı ayak uydurabilmeli. Yerli ekipmanlarla yatırımların gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Küresel enerji akımının merkezi olma yolunda hızla ilerliyoruz”.

Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman da, dünyada kaynaklar üzerinden savaş olduğunu söyleyerek, “Enerji savaşın sebebi değil aracı. Enerjiye hükmeden savaşı kazanıyor. Enerji kaynaklarına sahip olma konusunda agresif olmalıyız. Petrol fiyatları ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor. Yenilenebilir konusunda çok güzel adımlar atılıyor. Keşke rüzgârla güneşle sorunları çözsek de bizlere de gerek kalmasa” açıklamasında bulundu.

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) kuruldu

Etkinlik kapsamında ayrıca güneş enerjisi sektörünün gelişimine önderlik etmek amacıyla GÜYAD (Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği) kuruldu. GÜYAD’ın kurucu üyeleri Limak Enerji, Polat Enerji, EnerjiSA, Seul Grup, Engie, Enel, Akfen, Turcas, Tekno Grup, T Dinamik, Zorlu Enerji, Erikoğlu, Borusan ENBW, Çalık Enerji, Cengiz Enerji, Alarko, Güriş, EneryaSTFA ve Kibar Holding’den oluşuyor. GÜYAD Başkanı Birol Ergüven, güneş enerjisi sektörünün büyümesi için ve bürokrasiye, kamuya, özel sektöre her türlü desteği vermek için bir araya geldiklerini belirttiği konuşmasında aynı zamanda Türkiye’de teknolojinin geliştirilmesini ve yatırımcıların artmasını destekleyecek bir sivil toplum kurumu olacaklarına dikkat çekti. Şu anda 17 kurucu üye ile yola çıktıklarını ifade eden Ergüven konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bütüncül bakış açısı ile yatırımcının önünde duran problemleri gidermek istiyoruz. Güneşle su ısıtmakta Türkiye ilk üçte yer alıyor. Doğru adımlar atarsak güneş enerjisi sektöründe dünyada ilk sıralarda yer alabiliriz. Paydaşlarının tamamının faydası için uzlaşılmış önerilere kılavuzluk yaparak yatırımcılara destek olmak adına adım attık. Her şey sektörün gelişmesi için”.

“Türkiye’de güneş enerjisinde ilerlemenin en önemli adımı çatı pazarı”

GÜYAD Özel Oturumu’nda konuşan Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir, solar çatı uygulamalarının önündeki mevzuatla ilgili engellerin aşılmasıyla birlikte Türkiye’de gelişmiş entegre solar sistemler yaratılabileceğini söyledi. Özdemir, “Zorlu Enerji olarak güneş yatırımlarının her alanında var olmak ve büyük ölçekli yatırımlar hayata geçirmek istiyoruz” diyerek şöyle devam etti: “Türkiye’de güneş enerjisinde ilerlemenin en önemli adımlarından biri çatı pazarı. Bu alanın desteklenmesiyle panel üretiminin ülkemizde yapılmasının da önü açılabilir. Diğer yandan solar çatı uygulamalarının gelişmesinin önündeki en önemli engellerden biri mevzuatla ilgili. Bu konuda Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile çalışmalar yürütüyoruz. Mevzuatla ilgili sorunların aşılmasıyla birlikte Türkiye’de de gelişmiş entegre solar çatı sistemleri kurulabilir”. Güneş enerjisi başta olmak üzere tüm yenilenebilir enerji projelerinin desteklenmesinde yüksek borçlanma maliyetlerinin düşürülmesinin önemine değinen Özdemir, tarifelerin düşürülüp, teşvik sürelerinin uzatılmasının sektörün geleceği açısından bir alternatif sunabileceğine vurguladı.

GÜYAD’ın kuruluş imza töreninde Kibar Holding’i temsilen bulunan Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı Gökhan Lokmanoğlu, derneğin hayırlı olmasını diledi. Lokmanoğlu, güneş enerjisi alanında yapılacak yatırımların, derneğin katkıları ile artacağına ve güçleneceğine inandığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler