Alman Mage Solar Türk fotovoltaik piyasasına yoğunlaşıyor

03 Şubat 2011 Dergi: Ocak-Şubat 2011

Uluslararası Mage Group'un bir şirketi olan Mage Solar, grubun 35 yıllık teknik birikim ve tecrübesiyle; konutlara, sanayiye ve açık alanlara solar sistemler kuruyor.  

Türkiye'de güneş enerjisi tesisleri ihtiyacının hızla artacağını söyleyen ve dolayısıyla Türkiye'deki faaliyetlerini artırmak istediklerini belirten Mage Solar GmbH şirketi Genel Müdürü Norbert Philipp: "Türk halkının artan enerji ihtiyacı ve yüksek güneş ışınları bu sektörün gelişimi için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Biz de bu sebeple kurduğumuz irtibat ofisimizle bu gelişime katkıda bulunmak istiyoruz" diyor.

Mage Solar, kendi modül markası "Mage Powertec Plus" ile 10 yıllık ürün ve 30 yıllık performans garantisi sunuyor. Ayrıca mono ve poli kristal modüller 5-watt-artı-tolerans ve %17,3'e kadar hücre verimliliği sağlıyor.

Philipp açıklamasında: "En son kontrol teknikleriyle gerçekleştirilen kalite kontrollerimizle, fotovoltaik modüllerimizin sürekli yüksek performansını garanti ediyoruz. TÜV InterCert tuzlu sis korozyon test kontrolü gibi gönüllü ilave testler de modüllerimizin özellikle sahil şeridine yakın yerlerde yüksek performans değerlerini kalıcı olarak koruduğunu gösteriyor" diyor.

Mage Solar Türkiye'de ilk fotovoltaik sistemini Alanya'da kurdu

2010 yılının ortalarında Türkiye'de Mage Solar modülleriyle ilk güneş enerji sistemleri Alanya'da kuruldu. Böylece tesisten üretilen 10 kW fotovoltaik enerjisi, şebeke dahil olmuş ve monte edildiği büro binasının ihtiyacını karşılamaktadır.

Halen İzmir'de "Yeşil Ev" Yenilenebilir Enerjiler Eğitim Merkezi'nde 180 Watt´lık modüller ada sistemi oluşturulmaktadır. Modüller bina uygulamaları dışında farklı alanlardaki enerji talepleri için de pompa ile çalışan sulama sistemleri, GSM baz istasyonları gibi enerji sağlamaktadırlar.

Fotovoltaik Know-How ihracatı

Mage Solar, Türkiye'ye fotovoltaik know-how ihraç etmeyi de planlıyor.

Şirketi Genel Müdürü Norbert Philipp bu konuda; "Türkiye'de nihai tüketicilere kapsamlı ve profesyonel danışmanlık ve kurulum kalitesi sunmak için çözüm ortaklarımıza özel önem veriyoruz. Onlara fotovoltaik sistem projelendirilmesinde teknik bilg ve destek veriyoruz. Eğitim merkezimizde seminerler düzenliyoruz. Teknik birikimimizi ortaklarımıza aktarmaya büyük önem veriyoruz, çünkü bütün sistem bileşenleri profesyonel bir şekilde kurulur ise ancak o zaman kusursuz ve verimli bir fotovoltaik sistemi devreye almış oluruz" diyor.

Türkiye'den gelen partnerlerinin de Almanya'daki merkezlerinde Mage Solar uzmanlarından teorik ve pratik fotovoltaik eğitimleri aldıklarını kaydeden Norbert Philipp şöyle devam etti: "Teknik eğitiminin yanı sıra pazarlama, satış optimizasyonu gibi konular da anlatıldı. Ayrıca, ülkelere has piyasa ve ürün talepleri ile müşteri ihtiyaçları hakkında bilgiler aktarıldı. Yüksek enerji üretim kapasiteli (350-kW'lık gibi) tesis ziyaretleri gerçekleştirildi. Bu seminerlerimizde, çeşitli ülkelerden çözüm ortaklarımızla, ülkeler üstü bağlantılar kurarak, bütünsel bilgi transferleri yapabiliyoruz bu da herkes için önemli yararlar sağlıyor".

Rakmalarla Mage Solar

Kuruluş                     : 2007
Çalışan sayısı          : 130

Ciro 2010                  :  Yaklaşık 250 milyon Euro
Kurulmuş kapasite 2010:  120 MW

Ana merkez              :  Ravensburg, Almanya

Merkezler                  : ABD, İtalya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Çin

Diğer satış bölgeleri: Benelüks, İspanya, Slowakya, Kuzey Afrika, Ortadoğu


Etiketler


Slider Altına