Yenilenebilir enerji sistemlerinin farklı kullanım alanları

17 Temmuz 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018

Dünyada yaşanan gelişmeler yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmada bir üst aşamaya geçildiği algısını yaratmaya başladı. Yalnızca arazilere kurulan güneş panelleri ve rüzgâr türbinleriyle elektrik üretmenin dışında bu sistemlerin farklı yerlerde kullanım alanları da ortaya çıktı. Buna en güzel örnek ise Çin’in Jinan kentinde gerçekleştirilen güneş enerji panelleriyle kaplı yollar. Bu yolların kullanımın artacak olması ise yenilenebilir enerjide yeni bir dönemin başlayacağını işaret ediyor. Şu anda test aşamasında olan yola yerleştirilen lastik kaplı güneş panellerinin üreticisi olan Shandong Pavenergy adlı şirketin yöneticisi Li Wu, "Test bu yolda başarılı olursa, her koşula uygun olacak demektir" diyor. Asfalt yerine modifiye edilmiş güneş panelleriyle döşenmiş yolun çekicilik potansiyelinin yüksek olduğu değerlendirilirken, elektriği, tarlalara veya çöllere yerleştirilecek güneş panellerinden değil de otoyollardan ve caddelerden üretmek, başka amaca kullanılacak araziyi elde tutma bakımından çok daha yararlı olarak görülüyor.

Yollarda üretilecek olan enerjinin üretildiği yerin yakınında kullanılması planlanırken, bu şekilde bir kullanımın ise uzağa taşınan enerji iletiminde meydana gelen enerji kayıplarının asgari düzeyde kalmasını sağlayacağı amaçlanıyor. Uygulamanın diğer faydaları ise şöyle belirtiliyor: “Yol nasıl olsa bir ihtiyaç olduğundan, enerji üretimi için ayrıca toprak tahsisine de gerek kalmayacak. Öte yandan tüm yolların yüzeyinin birkaç yılda bir yenilendiği düşünülürse, dayanıklı güneş paneli kullanıldığında yolların bakım gideri de azalacak. Bu tür yollar sürücü alışkanlıklarını da farklılaştıracak. Yol yüzeyine yapışık elektrikle ısıtılan şeritler, düşecek karı da eritebilecek. Yine yol yüzeyine gömülmüş ışıklı şeritler de, sürücüleri çıkış, giriş, inşaat alanı v.b. türden gerekliliklerle ilgili olarak uyarabilecek”.   

Buna benzer sevindirici bir gelişme de geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yaşandı. Genç mühendis Kerem Deveci, geliştirmiş olduğu  ENLİL ismini verdiği projesiyle metrobüslerin geçişi esnasında oluşturduğu rüzgârı yakalayarak 20 bin eve elektrik enerjisi üretecek.Proje sadece elektrik üretmekle yetinmeyecek. ENLİL türbinleri; şehir içi sıcaklığı, nemi, rüzgârı, karbondioksiti ölçecek, ücretsiz WİFİ hizmeti sağlayacak. Aynı zamanda deprem istasyonu görevi de görecek olan sistem, olası İstanbul depreminin tahminlerine bilgi sağlayacak. Bu tür gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte yenilenebilir enerji sistemleri gelecekte çok daha heyecan verici uygulamalara sahne olacak gibi duruyor.

 

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere…

 

Didem TAŞBAŞI

 Slider Altına