Türkiye’nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 5 bin MW’a yaklaştı

06 Nisan 2016 Dergi: Mart-Nisan 2016

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) her yıl geleneksel olarak hazırladığı Rüzgar İstatistik Raporu’na göre 2015 yılında 956 MW’lık santralin işletmeye alınmasıyla toplamda 4 bin 718 MW’lık kurulu güce ulaşıldı. Bu rakam Türkiye için rekor niteliğinde değerlendirilirken, önümüzdeki yıllarda bu rakamın katlanarak artmasını ümit ederek 51. sayımızı sizlerle buluşturuyoruz.

Türkiye için sevindirici olan bu gelişmenin yanı sıra dergimizde yer alan diğer konu başlıklarımız şöyle:

-          Bloomberg New Energy Finance (BNEF), Mapping the Gap: The Road From Paris Raporu’nu yayınladı. Raporda, dünyanın ısısını 2 derecenin altında tutabilmek için önümüzdeki 25 yıl içinde 12,1 trilyon dolarlık yatırım fırsatı bulunduğuna dikkat çekildi.

 

-          Türkiye’nin ilk rüzgar enerjisi santrallerinden olan AREES Alaçatı ile sektöre giriş yapan Genba Enerji, sektördeki varlığını “Sadece Yenilenebilir” sloganıyla sürdürüyor. Firmanın Proje Müdürü Murat Çekirdek, şirket olarak en büyük motivasyonlarının; uluslararası rakiplerden bir adım önde olabilmek olduğunu dile getirdi.

 

-          WWF, Greenpeace ve Tema Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Paris Anlaşması Sonrası Enerji Politikaları Paneli’nde kamu ve yenilenebilir enerji sektör temsilcileri bir araya geldi. Türkiye’nin fosil yakıtlara dayalı olan iletim sisteminin dönüştürülmesi gerektiğinin altı çizildi.

 

-          Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk, Türkiye’nin güneş enerjisi sektöründeki mevcut durumunu değerlendirdi ve “Enerji güvenliği ve bağımsızlığı için yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz” dedi.

 

-          Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’nin jeotermal alanındaki yol haritasını çizerek, 2023 yılında jeotermal enerjide dünyanın zirvesinde olmayı hedeflediklerini belirtti.

 

-          GÜNDER, Lisanssız Üretim Yönetmeliği Değerlendirme Projesi’nin sonuçlarını düzenlediği çalıştayla katılımcılarla paylaştı. Farklı perspektiflerden görüş alarak oluşturulan proje kapsamında lisanssız elektrik üretiminde karşılaşılan en büyük engelin mevzuat yoğunluğu olduğu dikkat çekti.

 

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere…Slider Altına