Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları 3 kat arttı

27 Mayıs 2016 Dergi: Mayıs-Haziran 2016

2015 yılının Aralık ayında uzlaşmaya varılan İklim Değişikliği Anlaşması, 22 Nisan’da Birleşmiş Milletler’in New York merkezinde 175 ülkenin temsilcisi tarafından imzalandı. Dünyayı iklim değişikliğinden kaynaklanacak tehlikelere karşı korumak amacıyla imzalanan anlaşma kapsamında sera gazı emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir enerji kullanımının artırılması en önemli konular arasında. Anlaşmayı Türkiye adına imzalayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele için altyapı tesisleri oluşturacağını, yenilenebilir enerji ve temiz enerji kaynaklarını kullanacağını belirterek, Türkiye’nin Paris’te verdiği sözü yerine getirmek için tüm bakanlıklarıyla çalışacağını sözlerine ekledi.

Bunun yanı sıra tüm dünya ile beraber Türkiye’de de yenilenebilir enerji alanında yaşanan gelişmelerde hızlı bir artış olduğu gözler önünde. Bu kapsamda yayınlanan Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre; yenilenebilir enerji yatırımları konusunda Türkiye 19. sırada yer alırken; yatırımcıların gelişmekte olan ülkelere odaklandığı görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre ilk 30’da Afrika kıtasından dört ülke (Güney Afrika, Fas, Mısır ve Kenya) yer alıyor. Endekste, Avrupa piyasalarının yenilenebilir enerji projelerine olan iştahının azaldığına işaret ediliyor. Avrupa’nın genel olarak ana akım yenilenilebilir enerjiyi merkezi konvansiyonel güç üretimi ile birleştirme üzerine odaklandığı belirtiliyor.

Enerji sektöründeki küresel çaptaki değişimleri analiz eden KPMG Yenilenebilir Enerji Raporu’na göre ise, Türkiye’de teşvikler sayesinde yatırım başvuruları 3 kat arttı. YEKDEM başvuruları 2016 yılında 3 katına çıkarak 15,082 MW ile rekor kırarken, geçtiğimiz sene toplam 5,423 MW toplam başvuru alan YEKDEM, 2016 yılında 9,998’si hidroelektrik, 4,328’i rüzgâr, 507’si jeotermal, 120’si çöp gazı ve 59’u biyogaz santralleri olmak üzere toplamda 15,082 MW başvuru aldı.

Bugünlerde yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırım açıklamaları da bu raporların sağlaması niteliğinde. Örneğin Tekno Ray Solar’ın, Konya Kızören’de yaptığı 22,5 MW’lık güneş enerjisi santrali, Türkiye güneş enerjisi sektöründe bugüne kadar yapılmış en büyük santral olarak kayıtlara geçti.

Böylesi büyük yatırımların artarak devam etmesini temenni ediyoruz.

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere…