Hava kirliliği anne karnından itibaren sağlığımızı etkiliyor!

27 Kasım 2018 Dergi: Kasım-Aralık 2018

Hava kirliliği tüm dünyada halkın sağlığını tehdit eden başlıca konulardan biri. Hava kirliliğinin insanlar üzerinde çeşitli sağlık sorunlarına hatta ölümlere bile yol açtığı biliniyorken, İngiltere’de gerçekleştirilen bir çalışma kapsamında hava kirliliğinin olumsuz etkilerinin anne karnından itibaren görülmeye başlandığı belirlendi. Yapılan araştırmada, havada yer alan zehirli parçacıkların hamile kadınların akciğerleri üzerinden plasentaya ulaştığına dair kanıtlar yer aldı.

Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan İngiltere’de Queen Mary Üniversitesi araştırmacıları “Londra’da yaşayan, sigara içmeyen ve sezaryenle doğumu planlanan beş gebe kadının doğum sonrasında plasentaları elektron mikroskobuyla incelenmiştir ve hücrelerin bir kısmında ince karbon partikülleri olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, solunan havadaki kirletici maddelerin akciğerler yoluyla plasentaya girdiğini gösteriyor. Plasentayı etkileyen bu partiküllerin anne karnındaki bebekler üzerinde doğrudan etkilerinin olması kaçınılmaz” açıklamasında bulundu.

Bu kapsamda açıklama yapan Temiz Hava Hakkı Platformu ise, çocukların anne karnında ve erken bebeklik dönemlerinde sinir sistemi toksinlerine çok duyarlı olduğuna dikkat çekti. Çin’de yapılan pek çok araştırmada gebelik süresince fosil yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliğine maruz kalan annelerin çocuklarının zeka düzeylerinin daha düşük olduğunun saptandığını ifade eden Temiz Hava Hakkı Platformu, kömürlü termik santrallerin sadece havayı değil arsenik, berilyum, bakır, civa, krom vb. maddeler ile toprağı da kirlettiğini vurguladılar. Anne karnında civaya maruz kalmanın çocukların zeka düzeylerini etkileyebildiğinin bilim dünyasında kabul gördüğünü vurgulayan uzmanlar şu çarpıcı örneği verdi: “Çin’in Tongliang, Chongqing şehrindeki kömür yakıtlı santralin kapatılması, yeni doğan bebeklerin göbek kordonu kanlarındaki organik zehir düzeylerinin düşmesini sağlamış, aynı dönemde bölgedeki çocukların zihinsel gelişmelerinde, motor ve dil yetilerinde olumlu gelişmeler gözlenmiştir”.

 

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere;

 

Didem TAŞBAŞI