Elektrikli araçlar Türkiye’nin gündeminde

10 Mayıs 2018 Dergi: Mayıs-Haziran 2018

Boğaziçi Üniversitesi, elektrikli araçlar konusunda ulusal ölçekte bir araştırma yaptı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan araştırmanın sonucuna göre, elektrikli araç sayısının 4 yıl içinde 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısının da 5 yılda 35 kat artışla 14 bine ulaşacağı bildirildi. Araştırmanın ilginç sonuçlarından bir tanesi de konu hakkında bilgi sahibi olsun olmasın Türk halkının büyük bir çoğunluğu elektrikli araç sahibi olmayı istiyor.

Araştırma kapsamında coğrafi bilgi sistemleri üzerinde de çalışıldı ve güneş destekli şarj istasyonlarının ve otoparklarının kurulumu konusunda da analiz yapıldı ve güneş potansiyeli yüksek noktalar belirlendi. Bu sayede araçların şarjı bitmeden şarj istasyonu bulunabilmesi için bir harita ortaya çıkarıldı.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, Uluslararası Busworld Fuar ve Konferansı’nda elektrikli araçlar konusunda açıklamalarda bulundu. Avrupa ülkelerinin kendine bu konuda hedefler koyduğuna değinen Bayram, 2030 yılına gelindiğinde bu ülkelerin yüzde 70 oranında tamamen elektrikli ulaşıma geçmiş olacağını belirtti. Bayram konuşmasında şunlara da değindi:“Norveç, Hollanda, İngiltere gibi ülkeler aldıkları kararlar ile sadece Benzinli veya sadece Dizel motora sahip otomobillerin, 2025 yılı itibariyle satışını yasakladı. Benzer kararı Almanya 2030 yılı itibariyle uygulayacağını belirtti. Bu parlamento kararları üzerine Avrupa’nın en büyük 3 otomotiv üreticisi, 2020 yılı itibariyle üretecekleri otomobillerin artık sadece elektrikli veya hibrid motora sahip olacağını açıkladılar. Dolayısıyla sadece 2 yıl sonra, yollarda benzinli veya dizel araçlar yerine tamamen elektrikli ve hibrid otomobilleri daha çok görmeye başlayacağız. Diğer taraftan 2011 yılında 1000 $ üzerinde seyreden batarya kWs maliyeti, 2017 yılında ilk kez 300 $‘ın altına indi. Elektrikli araçlardaki batarya kapasiteleri 2 katına çıktı, maliyetler düşmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Japonya’da Şarj İstasyonları sayısı 45 bin adede ulaşarak, ülkedeki tüm benzin istasyonlarının sayısını geçti. Ülkemizde ise şarj istasyonu sayısı (özel kullanımlar dahil) 1000 adetin üzerine çıktı. Yine ülkemizde toplam elektrikli araç pazarı (2011-2018) 1150 adede ulaştı. Bu sayının içerisinde ülkemizde bayi ve servis kanalı bulunmayan Tesla markasına ait 150’ye yakın Model S ve Model X’de dahil”.

Halkımız bu kadar hazırken yaşanacak gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.

 

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle.