50 kW altı GES yatırımcılarına yeni destek var

06 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Güneş enerjisi sektöründe, küçük ölçekli uygulamaların önünü açarak, özellikle konut-çatı uygulamalarına hayat verecek,“50 kW’a Kadar Güneş Enerjisi Tesisleri Tip Şartnamesi” yayımlandı.
Bu şartname, Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de konutların kendi çatı üstü elektrik üretim tesislerini kurabilmeleri için yol gösterecek. Böyle bir tesis kurmak isteyen tüm küçük yatırımcılar, bunu nasıl planlayıp hayata geçireceklerini söz konusu şartnameye dayanarak yapabilecekler.
Konuyla ilgili uzun süredir hazırlık yapan TEDAŞ, nihayet bu şartnameyi hazırlayarak, yayınladı. Önceden büyük çaplı GES projeleri ile aynı değerlendirme sürecine tabi olan küçük ölçekli tesislerin maliyetleri de düzenlemeyle daha makul seviyelere geliyor. Bu konuda TEDAŞ, 50kW’a kadar Tip Şartname’ye uygun olarak hazırlanacak projelerin tasarım uygunluk incelemesi ve kabul işlemleri için ücret de almayacak.
Ancak bu konunun halen sektörümüzün gündeminde yeterince önemli bir yer işkal etmediğini görüyoruz. Sektör halen büyük ölçekli santral kurulumlarına odaklanmış durumda. Ama küçük tesislerini sektörün geleceği olduğunu unutmamamız; ilgi ve yatırımlarımızı bu alanlara da kaydırmamız gerekiyor.
Tabii bir diğer önemli mevzu da konut sahiplerini bu yatırımlara yöneltecek bilincin oluşturulmasıdır. Yeni düzenleme, böylesi tesisler kurma kararlığındaki küçük yatırımcılar için bir hayli yol gösterici olacak ama yeni küçük yatırımcıların yaratılması konusunda, onları ikna edecek cazip teşvikler gerekiyor. Umudumuz, yapılan son düzenlemeyle örnek projelerin çoğalması ve diğer ‘niyetlilere’ de ilham kaynağı olması yönünde.

***
Öte yandan koca bir yazı bitirdik ve artık sonbahar…
Düşünüyorum da bu “yaz”ı yaz gibi geçirdik mi bilemiyorum. O kadar acının, gözyaşının içinde kaçımızın parlak güneş ışıklarının altında gülümseyen, kaygısız mutlu fotoğrafları oldu…

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle…


Etiketler